Podaruj cząstkę siebie. Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

13 października, czyli dziś, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Jest to święto zarówno osób, które podzieliły się swoim szpikiem, jak i tych, których nazwiska figurują w bazie potencjalnych dawców.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy niespokrewnionego zgodnego w zakresie HLA  waha się pomiędzy 1:1000 a 1:500000 wśród osób poszukiwanych. Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na znalezienie dla chorych genetycznego bliźniaka. Na dzień dzisiejszy w bazie dawców zarejestrowanych jest ponad 1 186 000 osób. Cząstką siebie podzieliły się już 4544 z nich.

Chcesz poprawić te statystyki i (być może) podarować drugie życie swojemu bliźniakowi? Zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców (https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca)! Wypełnienie samego formularza rejestracyjnego i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka zajmuje mniej niż 10 minut.

Kto może zostać dawcą szpiku?

– osoba zdrowa pomiędzy 18. a 55. rokiem życia,

– osoba ważąca co najmniej 50 kilogramów, której wskaźnik masy ciała (BMI) nie przekracza 40.,

– lista przeciwwskazań do zostania dawcą dostępna jest tutaj: https://www.dkms.pl/pl/faq.

————

Screen: www.dkms.pl.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL