Fot. Polski Związek Rugby na Wózkach

Oni jako pierwsi odmówili gry z Rosją. Polscy rugbyści na wózkach ósmą drużyną mistrzostw Europy

Reprezentacja Polski w rugby na wózkach ósmą drużyną Starego Kontynentu. Mistrzami Europy ku wielkiej radości gospodarzy turnieju zostali Francuzi, pokonując w finale 44:43 broniących tytułu Brytyjczyków.

W rozgrywanych w Paryżu mistrzostwach Europy dywizji A w rugby na wózkach rywalizowało osiem najlepszych na Starym Kontynencie drużyn. Podopieczni trenera Jana Omelańczuka w grupie B przegrali wszystkie mecze, ulegając aktualnym mistrzom paraolimpijskim Brytyjczykom (38:55), a następnie Holendrom (38:43) oraz Niemcom (36:52) i tym samym w turnieju pozostało im walczyć o lokaty 5-8.

W pierwszym spotkaniu rozstrzygającym o kolejności w drugiej połowie tabeli biało-czerwoni trafili na trzeci zespół grupy A, Rosjan. W obliczu bandyckiej napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę polscy rugbyści postanowili odmówić gry z reprezentantami Sbornej, dla których w piątek przyznany został walkower 1:0.

Reprezentacja Polski w rugby na wózkach zdecydowała nie zagrać w meczu G13 POL vs RUS 25 lutego 2022 podczas mistrzostw Europy w Paryżu ze względu na niezwykle skomplikowaną sytuację związaną z obecnym kryzysem na Ukrainie – mogliśmy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym przez zarząd Polskiego Związku Rugby na Wózkach.

W meczu o siódme miejsce biało-czerwona reprezentacja zmierzyła się z Holendrami, z którymi miała do wyrównania rachunki za wcześniejsze grupowe niepowodzenie. Drużyna Pomarańczowych i tym razem jednak skutecznie obroniła się przed polskim atakiem, zwyciężając 49:42. Polacy zajęli tym samym w mistrzostwach ostatnią ósmą pozycję, co skutkuje spadkiem do dywizji B.

Decyzja o rezygnacji z meczu z Rosją wpłynęła na końcowe wyniki, ale zasady są w życiu ważne. Wrócimy mocniejsi na kolejnych turniejach – tak postawę naszego zespołu komentuje Polski Związek Rugby na Wózkach.

Złote medale mistrzostw Europy po raz pierwszy w historii wywalczyli Francuzi, pokonując w wielkim finale zaledwie jednym punktem (44:43) siedmiokrotnych zdobywców tytułu Brytyjczyków. Na najniższym stopniu podium wylądowali ostatecznie Duńczycy, którzy w spotkaniu o brąz wygrali 58:52 z zespołem z Niemiec.

Klasyfikacja końcowa ME:
  1. Francja
  2. Wielka Brytania
  3. Dania
  4. Niemcy
  5. Szwajcaria
  6. Rosja
  7. Holandia
  8. Polska
————
Fot. Polski Związek Rugby na Wózkach

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL