Fot. Augusto Bizzi/archiwum IKS-AWF Warszawa

Ostatnia prosta przed igrzyskami w Paryżu! Ruszają mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach

Już od jutra najlepsi w Europie szabliści, szpadziści oraz floreciści będą pojedynkować się o medale mistrzostw kontynentu. Wśród faworytów do medalowych pozycji wymieniani są polscy szermierze na wózkach, którzy do stolicy Francji udali się w 15-osobowym składzie.

Kwalifikacje na tegoroczne igrzyska paraolimpijskie w szermierce na wózkach to wyjątkowo długi i restrykcyjny proces, który obejmuje szereg turniejów rangi Pucharu Świata, mistrzostwa świata, a także mistrzostwa Europy, Azji oraz obu Ameryk. Proces gromadzenia punktów do rankingu, który wyłoni uczestników igrzysk, oficjalnie rozpoczął się w listopadzie 2022 roku podczas Pucharu Świata w węgierskim Egerze i zakończą go pucharowe zmagania w maju w Sao Paulo. Mistrzostwa w Paryżu to właściwie ostatni dzwonek, aby poprawić swoją pozycję w indywidualnych zestawieniach. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) imienne przepustki otrzyma tylko 96 sportowców (48 kobiet i 48 mężczyzn), którzy o paraolimpijskie trofea będą pojedynkować się w dwunastu indywidualnych oraz czterech drużynowych wydarzeniach.

Podczas poprzedniego czempionatu kontynentu, który na przełomie listopada i grudnia 2022 roku odbył się w Warszawie, polscy reprezentanci wielokrotnie odegrali pierwszoplanowe role. Łącznie zdobyli dziewięć krążków: trzy złote, jeden srebrny oraz pięć brązowych, co w klasyfikacji medalowej zaowocowało czwartym miejscem – za Wielką Brytanią (6-0-0), Ukrainą (4-3-7) oraz Węgrami (3-3-5). Indywidualnie nie do zatrzymania okazali się nasi etatowi szabliści, Kinga Dróżdż wraz z Adrianem Castro. Znakomicie fechtowały również nasze szpadzistki, które mistrzowski tytuł w drużynie wygrały w finale jednym trafieniem.

W tegorocznych mistrzostwach Europy, które w Paryżu startują już jutro i potrwają do niedzieli (10 marca), wystąpi ponad 100 zawodników z 15 krajów. Decyzją sztabu szkoleniowego o medale powalczy 15-osobowa reprezentacja Polski, której trzon stanowią Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek, Karolina Strawińska, Sara Rogowska, Patrycja Haręza, Adrian Castro, Dariusz Pender, Norbert Całka, Michał Nalewajek, Kamil Rząsa, Michał Siatkowski, Patryk Banach, Grzegorz Lewonowski oraz Adam Jabłoński.

Program mistrzostw Europy:

Wtorek, 5 marca:
Szpada kobiet indywidualnie (A i B), szabla mężczyzn indywidualnie (A i B)

Środa, 6 marca:
Szpada kobiet drużynowo, szabla mężczyzn drużynowo

Czwartek, 7 marca:
Floret mężczyzn indywidualnie (A, B, C), szabla kobiet indywidualnie (A i B)

Piątek, 8 marca:
Floret mężczyzn drużynowo, szabla kobiet drużynowo

Sobota, 9 marca:
Floret kobiet (A i B), szpada mężczyzn (A, B i C)

Niedziela, 10 marca:
Floret kobiet drużynowo, szpada mężczyzn drużynowo

————

Fot. Augusto Bizzi/archiwum IKS-AWF Warszawa

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL