Paraujeżdżanie: Polscy jeźdźcy drużynowo na trzecim miejscu w Katarze

Polska ekipa w składzie Monika Bartyś, Magdalena Cycak i Maciej Bigaj zajęła trzecie miejsce na zawodach CPEDI3* w paraujeżdzeniu rozgrywanych w katarskiej Dausze. W rywalizacji zespołowej biało-czerwoni przegrali z Holendrami i Austriakami. Dla naszych zawodników była to w ciężkim czasie pandemii okazja do pojawienia się na arenie międzynarodowej. 

Nasza drużyna składała się z trójki medalistów ostatnich mistrzostw Polski. Ich wspólny rezultat w zmaganiach drużynowych wyniósł 197,991%. Do tej puli wliczone zostały najlepsze wyniki naszych jeźdźców. W Katarze każdy zaprezentował się dwukrotnie w ramach przejazdów zaliczonych do zmagań drużynowych (tzw. test drużynowy oraz test indywidualny).

Zwyciężyli Holendrzy, którzy uzyskali 224,706%, drudzy zaś Austriacy zgromadzili niewiele mniej, bo 223,427%. Obie reprezentacje miały w składzie medalistów ostatnich igrzysk paraolimpijskich z Rio de Janeiro. Holandia wystawiła Rixta van der Horsta (wicemistrz w programie dowolnym w kategorii II niepełnosprawności, brąz w drużynie oraz w programie indywidualnym), zaś Austria reprezentowana była m.in. przez Pepo Pucha (złoto w teście indywidualnym, srebro w programie dowolnym w kategorii niepełnosprawności Ib).

Mistrzyni Polski Monika Bartyś (kategoria niepełnosprawności IV) startująca na 14-letnim ciemnogniadym wałachu Caspar uzyskała w swoich przejazdach w Katarze wyniki 67,236% oraz 60,625%. W obu przejazdach w jej kategorii niepełnosprawności dało to szóste miejsce. Do dorobku drużynowego liczył się jej wyższy wynik. W programie dowolnym przejazd Bartyś i Caspara oceniono na 69,195%, co także pozwoliło zająć szóstą lokatę. Triumfował Rodolpho Riskalla z Brazylii na 18-letnim ogierze Don Henrico z wynikiem 81,075%. Riskalla odniósł również zwycięstwa w poprzednich dwóch konkursach tj. teście drużynowym oraz teście indywidualnym. Stawkę zamknął Maciej Bigaj na 15-letnim siwym wałachu Liverpool. W programie dowolnym uzyskał on 57,458%. Wcześniej wicemistrz Polski notował wyniki 65,041% (siódme miejsce w kategorii IV) oraz 60,625% (szóste miejsce w kategorii IV ex aequo z Bartyś).

Trzecia z naszych Magdalena Cycak reprezentowała nasz kraj na 13-letniej klaczy Sybilla. Kategoria I była słabo obsadzona, oprócz Polki wystąpiła jedynie Portugalka Ana Isabel Mota Veiga. Nasza amazonka niestety trzykrotnie z nią przegrała. Nasza para zaprezentowała jednak równy poziom, w teście indywidualnym uzyskała 65,714%, w drużynowym 65,000%, a w programie dowolnym 67.545%.

————

Na zdj. Monika Bartyś/fot. Karolina Karwowska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL