Fot. Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Pięć finałów polskich pływaków na mistrzostwach świata w Manchesterze

W pięciu finałach mistrzostw świata w Manchesterze mogliśmy oglądać wczoraj polskich pływaków. Najlepiej z tego grona wypadł Michał Golus, który w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym został sklasyfikowany na piątej lokacie.

W sprinterskiej rywalizacji na 50 metrów techniką dowolną 27-letni Michał Golus bronił zdobytego przed rokiem w Funchal na Maderze brązu. Zawodnik MKS Wodnik Radom z tegorocznych mistrzostw powróci jednak bez medalu. W finale 50 metrów (S8) dotarł do mety z czasem 27,57 s, co wystarczyło do zajęcia piątego miejsca. Zwyciężył Grek Dimosthenis Michalentzakis (27,01) przed Amerykaninem Noahem Jaffe (27,14) oraz Brazylijczykiem Gabrielem Silva de Souzą.

Siódma w tej samej konkurencji, ale w klasie startowej S13 była Joanna Mendak (START Białystok), meldując się na finiszu w 29,01 s. Mistrzowski tytuł zgarnęła rekordzistka świata na tym dystansie Australijka Katja Dedekind (27,01), za której plecami znalazły się Włoszka Carlotta Gilli (27,49) wraz z Amerykanką Olivią Chambers (27,69).

Po ósme miejsce w sprincie kraulem popłynął z kolei Krzysztof Lechniak (START Szczecin), zamykając stawkę z rezultatem 52,68 s. Ze złota cieszył się Ukrainiec Denys Ostapczenko (45,01), który po zaciętej walce na finiszu wyprzedził Hiszpana Daniela Ferrera Roblesa (45,68) oraz swojego rodaka Serhija Palamarczuka (45,89).

Na „szóstkę” w swojej popisowej niegdyś specjalności, 100 metrów stylem motylkowym (S10), spisała się Oliwia Jabłońska (START Wrocław). Konkurencję, która przyniosła jej dwa paraolimpijskie medale, ukończyła z czasem 1:10,55. Po złoto z nowym rekordem Europy (1:05,48) sięgnęła Brytyjka Faye Rogers. Srebro przypadło Holenderce Lisie Kruger (1:07,55), a brąz Australijce Jasmine Greenwood (1:08,13). Przez eliminacje w S10 nie zdołał przebrnąć Alan Ogorzałek (START Wrocław), sklasyfikowany ostatecznie na dziesiątej lokacie.

Ósmym rezultatem w finale 100 metrów stylem dowolnym (S11) musiał zadowolić się Wojciech Makowski (AZS AWF Warszawa), który dwie długości basenu pokonał w 1:03,68. Mistrzem globu został Ukrainiec Danyło Czufarow (57,13), który z wyraźną przewagą zatriumfował nad Holendrem Rogierem Dorsmanem (57,71) oraz swoim kolegą z reprezentacji Michajło Serbinem (58,57).

W mistrzostwach, które potrwają do niedzieli, startuje 538 pływaków z 67 krajów. Polskę reprezentuje 10 zawodników i zawodniczek, którzy aktualnie mają w swoim dorobku pięć krążków: jeden złoty, dwa srebrne oraz dwa brązowe.

————

Fot. (ilustr.) Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL