Fot. fanpage Julii Chmielewskiej/Facebook

Pięć medali niesłyszących pływaków na mistrzostwach świata. Żeńska sztafeta z pierwszym dla Polski złotem

Aż pięć medali wywalczyli polscy pływacy na inaugurację mistrzostw świata niesłyszących w Buenos Aires. Po najcenniejszy krążek w rywalizacji 4×100 metrów stylem dowolnym sięgnęła żeńska sztafeta.

W szóstej edycji pływackiego czempionatu uczestniczy 131 zawodników z 29 krajów. Decyzją trenera kadry narodowej Marka Jabczyka powołania na imprezę otrzymało 13 biało-czerwonych. Początek imprezy Polacy mieli bardzo mocny, co napawa optymizmem przed zaplanowanymi na kolejne dni sesjami startowymi. Na ich konto wpadło aż pięć krążków: jeden złoty, trzy srebrne oraz jeden brązowy.

Po tytuł mistrzyń świata popłynęła żeńska sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym, w której składzie finałowym wystawione zostały Klaudia Jarzewicz, Weronika Nowicka, Julia Chmielewska oraz Julia Dragan, a w porannych eliminacjach dodatkowo Laura Jarzewicz wraz z Amelią Bęben. W trzymającym w napięciu do ostatnich metrów medalowym wyścigu biało-czerwone przypieczętowały złoto czasem 4:07,02, pokonując różnicą zaledwie 0,44 s drugie w stawce Włoszki. Brąz przypadł Ukrainkom.

W tej samej konkurencji wicemistrzostwo globu zgarnęła męska sztafeta reprezentowana przez Kacpra Nowickiego, Igora Stempurskiego, Konrada Powroźnika i Rafała Wójcika, która zameldowała się na mecie w 3:42,09. Podziękowania i gratulacje należą się również Wiktorowi Wojciechowskiemu, Dawidowi Draganowi oraz Jakubowi Kramarczykowi, którzy w eliminacjach dzielnie walczyli o jak najkorzystniejsze rozstawienie torów. Złoto powędrowało do Ukraińców, a podium uzupełniła ekipa Stanów Zjednoczonych.

Dwa krążki w poniedziałkowy wieczór wpadły na konto za sprawą naszych zmiennistek. W rywalizacji na 200 metrów po srebro sięgnęła Julia Dragan (2:26,16), natomiast na medalowej trzeciej pozycji znalazła się Julia Chmielewska (2:27,22). Nasze utytułowane zawodniczki musiały uznać wyższość Amerykanki Elizabeth Cronk Carli, która zatriumfowała z przewagą ponad trzech sekund nad lepszą z Polek.

Z indywidualnego trofeum może cieszyć się również Konrad Powroźnik, który w wyścigu na 400 metrów kraulem był drugi z czasem 4:08,75. Szybszy o dwie sekundy okazał się Japończyk Ryutaro Ibara, a trzecie miejsce zajął Włoch Federico Tamborrino, przegrywając srebro o 0,36 s. Świetną szóstą lokatę wywalczył w finale Rafał Wójcik, zaś na eliminacjach przepadli Jakub Kramarczyk (11.) oraz Wiktor Wojciechowski (14.).

Po wyczerpującej 400-metrówce Powroźnik stawił się na starcie 50 metrów stylem motylkowym, gdzie uplasował się tuż za podium. W eliminacjach 14. był Kacper Nowicki, 15. Igor Stempurski, a 27. Dawid Dragan.

Dwa indywidualne finały ma również za sobą Rafał Wójcik, który w zmaganiach na setkę grzbietem uzyskał szósty rezultat. Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Igor Stempurski, a kończący swój występ po eliminacjach Wiktor Wojciechowski był dziewiąty.

Bez polskiego podium zakończyła się rywalizacja na 400 metrów techniką dowolną, w którym realne szanse na krążek miała Julia Dragan. Nasza znakomita pływaczka w eliminacjach osiągnęła trzeci czas, jednak priorytetem okazała się dla niej następująca po tym wyścigu sztafeta i właśnie na rzecz drużyny zrezygnowała ze swoich własnych aspiracji. Ostatecznie znalazła się na dziewiątym miejscu, tuż przed Amelią Bęben. W finale na tym dystansie siódma była Laura Jarzewicz.

W uzupełnieniu wyników należy podać, że w eliminacjach 100 metrów delfinem biało-czerwone barwy reprezentowała Weronika Nowicka, zajmując dwunastą lokatę.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL