Pierwszy obóz parasnowboardowy dla osób z niepełnosprawnością już za nami!

Nauka jazdy na snowboardzie pod okiem profesjonalnych trenerów, konsultacje z fizjoterapeutą i protetykiem, a do tego integracja i świetna zabawa na stoku – na to wszystko mogli liczyć uczestnicy pierwszego w Polsce obozu parasnowboardowego, który odbył się w drugim tygodniu stycznia w Szczyrku. Organizator Adaptive Snow Camp 2018 – Fundacja Poland Business Run – zwraca uwagę na istotną rolę sportu w aktywizacji osób niepełnosprawnych.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Podczas Adaptive Snow Camp – zimowego obozu snowboardowego dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu – dziesięciu uczestników spędziło na stoku łącznie 30 godzin. Po tygodniu początkujący byli już w stanie samodzielnie zjeżdżać, a osoby, które wcześniej jeździły, doskonaliły technikę jazdy, pozycję na desce i nauczyły się podstawowych ewolucji. W kadrze obozu znalazł się instruktor snowboardu i paraolimpijczyk Wojciech Taraba oraz doświadczona instruktorka Małgorzata Kelm, oboje związani z projektem ParaSnowboard Poland. Na miejscu pojawił się także polski snowboardzista i olimpijczyk Mateusz Ligocki oraz Michał Goły, instruktor snowboardu, były reprezentant Polski w crossboardzie.

– Sukces Adaptive Snow Camp to wynik pracy wielu osób, które tworzyły ten projekt. Ale bez tak wspaniałych uczestników, ich wyjątkowego podejścia, otwartości i chęci współpracy oraz „głodu wiedzy” nie osiągnęlibyśmy takiego efektu. 5 intensywnych dni, nie tylko na śniegu, udowodniło, że warto rozmawiać, że wymiana energii i wiedzy między ludźmi to fakt, że poświęcanie się dla idei ma sens i owocuje nie tylko progresem sportowym, ale też wspaniałymi nowymi znajomościami i kolejnymi pomysłami na przyszłość – komentuje instruktorka Małgorzata Kelm.

Uczestnikom zapewniono różne formy treningu na stoku, wsparcie fizjoterapeuty, serwisanta sprzętu, protetyka oraz psychologa sportowego. Dzięki obecności specjalistów poza treningami odbyły się również zajęcia teoretyczne z zakresu bezpieczeństwa, techniki jazdy, fizjoterapii, serwisowania sprzętu, motywacji, protetyki, a także wideoanalizy. To wszystko pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć specyfikę sportu, przygotować się do jazdy, wyeliminować błędy i poprawić umiejętności.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w tak świetnie przygotowanym obozie zimowym. Zawsze marzyłem o jeździe na snowboardzie i dzięki Adaptive Snow Camp udało mi się je spełnić. Cieszę się, że mogłem tam być! – mówi jeden z uczestników Igor Woźniak, który mimo braku ręki na co dzień trenuje amp futbol (czyli rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników z jednostronną wadą lub po amputacji kończyny), stojąc na pozycji bramkarza. – Dzięki temu, że uprawiam sport, poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy pomogli mi osiągnąć coś, co przedtem wydawało się niemożliwe – komentuje zawodnik, który w 2017 r. z drużyną Husarii Kraków wywalczył tytuł mistrza Polski.

Oprócz zdobywania nowych umiejętności, istotnym aspektem obozu była integracja i aktywizacja uczestników. Uprawianie sportu może znacząco podnosić jakość ich życia zarówno pod kątem psychicznym, jak i społecznym oraz pozytywnie wpływać na stan zdrowia fizycznego. Podkreślają to organizatorzy wydarzenia.

– Niestety w Polsce liczba ciekawych inicjatyw sportowych i rekreacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu wciąż jest niewystarczająca. A przecież regularne ćwiczenia i uprawianie sportu pozwalają nie tylko zmniejszyć fizyczne ograniczenia i pomóc w zdobyciu większej sprawności czy samodzielności, lecz służą również integracji i przełamywaniu barier psychicznych. Mam nadzieję, że Adaptive Snow Camp to dopiero początek i takich inicjatyw będzie przybywać. Po tym, co zobaczyliśmy na stokach Szczyrku, już myślimy nad kolejnym projektem. To idealny kierunek rehabilitacyjno-integracyjny – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Obóz parasnowboardowy to tylko jedna z inicjatyw fundacji, najbardziej znanej z organizacji charytatywnej sztafety Poland Business Run integrującej polskie środowisko biznesowe. Tej jesieni w ramach projektu dla seniorów oferowała także bezpłatne specjalistyczne konsultacje dla osób niepełnosprawnych ruchowo po pięćdziesiątym roku życia. Fundacja planuje także otworzyć w Krakowie Centrum Rehabilitacji oferujące osobom po amputacjach kompleksową pomoc, również psychologiczną.

————

Źródło: Informacja prasowa.
Nadesłała: Angelika Lis.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL