Fot. Piotr Kucza/Amp Futbol Polska

Piłka jest dla wszystkich! Radość, pasja, zaangażowanie – piękne chwile na turnieju w Warszawie

W miniony weekend w Warszawie odbyła się czwarta już edycja turnieju piłki nożnej dzieci z niepełnosprawnościami FUTBOL PLUS. Do stolicy przyjechała ponad setka młodych piłkarzy z całej Polski. Wszyscy pokazali się na boiskach z jak najlepszej strony, udowadniając, że pomimo zdrowotnych ograniczeń serce do gry mają nie mniejsze niż niejeden zawodowy piłkarz!

Futbol Plus to błyskawicznie rozwijająca się w Polsce inicjatywa, dzięki której na boisku spotykają się dzieci z bardzo różnymi rodzajami niepełnosprawności zarówno ruchowej jak i intelektualnej. Inicjatorzy tego projektu chcą wspierać i integrować już istniejące akademie dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz zakładać nowe.

Fot. Piotr Kucza/Amp Futbol Polska

Obecnie w naszym kraju jest osiem takich akademii, a na przykład w Anglii ponad 2000. Każda z polskich drużyn zrzesza zarówno dziewczynki jak i chłopców, którzy w ramach klubowej aktywności uczestniczą w regularnych treningach, jeżdżą na obozy wakacyjne, a także turnieje piłkarskie takie jak Futbol Plus, podczas których nie tylko mają okazję sprawdzić swoje boiskowe umiejętności, ale przede wszystkim zyskać olbrzymi zastrzyk motywacji i pozytywnej energii. Ogólnokrajowe zawody to także wspaniała okazja do spotkanie z kolegami i koleżankami z innych zespołów. – Nasi zawodnicy z niecierpliwością czekali na wyjazd – opowiada Małgorzata Wilman, współzałożycielka Megamocnych Kielce. – Kilkoro dzieci nie spało całą noc, ekscytując się możliwością grania meczów ze swoimi koleżankami i kolegami z całej Polski – dodaje z uśmiechem.

Gospodarzem sobotnich zawodów była akademia Futbolowa Banda z Warszawy, założona w 2017 roku, jako jedna z pierwszych tego typu sekcji w Polsce. Na jej zaproszenie na murawie Hali Piłkarskiej Bemowo stanęli przedstawiciele klubów: Megamocni Kielce, Pełnosprytni Poznań, Stomil Olsztyn, Ukryty Skarb Lublin, a także młodzi ampfutboliści z programu Junior Amp Futbol: łącznie ponad 100 dzieci reprezentujących 6 różnych akademii! – Bardzo cieszymy się z frekwencji. Jestem przekonany, że gdyby nie specyficzny okres, w jakim przyszło nam zorganizować to wydarzenie, byłaby jeszcze lepsza! Wstępnie swój udział zapowiadało niemal 170 dzieci – zapewnia Łukasz Kacprzak, trener Futbolowej Bandy, współorganizator turnieju. ­– Ostatnie tygodnie były bardzo intensywne. To było ogromne wyzwanie: tak wszystko zaplanować, by każdy uczestnik przeżył tu niesamowite chwile i wyjechał stąd z potężnym zastrzykiem wrażeń. Udało się! ­– dodaje.

Fot. Piotr Kucza/Amp Futbol Polska

Faktycznie podczas sobotnich zawodów emocji nie brakowało! Rozgrywki prowadzone były na łącznie sześciu boiskach. Drużyny były dobierane na podstawie poziomu sprawności zawodników, dzięki czemu każdy mógł mieć poczucie równych szans i czerpać pełnię radości ze swojej obecności na boisku. ­­– Strzeliłem trzy bramki, kilka też obroniłem. Teraz muszę chwilę odpocząć, bo zaraz gramy kolejny mecz – opowiada zdyszany Kacper, zawodnik drużyny Junior Amp Futbol. Łącznie przez kilka godzin rozegrano kilkadziesiąt meczów. Były wielkie emocje, cieszynki i łzy wzruszenia, drużynowe narady, doping kibiców, a przede wszystkich wiele, wiele piłkarskiej spontanicznej radości. – To już kolejny turniej, w którym uczestniczą nasze dzieci, i każdy z nich przynosi coraz więcej satysfakcji i pozytywnych emocji zarówno dzieciom jak i trenerom oraz rodzicom – opowiada Grzegorz Wichniarek, założyciel i trener Pełnosprytnych Poznań.  

Prawdziwe emocje sportowe, dzieci miały okazję przeżyć… nie tylko na boisku! Organizatorzy turnieju z Amp Futbol Polska we współpracy z partnerami zorganizowali bowiem dodatkową strefę rekreacyjną z licznymi atrakcjami (bramka celnościowa, siłomierz, refleksomierz, boisko do siatkonogi itp.), które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Młodzi zawodnicy mieli także okazję wypocząć na kolorowych pufach i leżakach – wielu z nich korzystało z tej możliwości, omawiając w gronie kolegów taktykę na kolejne mecze.

Fot. Piotr Kucza/Amp Futbol Polska

Turniej Futbol Plus w Warszawie był prawdziwie magicznym czasem – każdy, kto choć na chwilę miał sposobność zobaczyć te piękne i szczere uśmiechy jego uczestników, z pewnością to potwierdzi. Ten czas był jednak „magiczny” nie tylko w przenośni! Imprezę zaszczycili bowiem swoją obecnością dwaj zupełnie wyjątkowi goście: Bartosz Kapustka (reprezentant kraju, zawodnik warszawskiej Legii) oraz Magik Y (iluzjonista, mentalista, założyciel kanału „Magic of Y”). Obaj wzbudzili wielkie emocje wśród zgromadzonych; obaj z radością robili sobie wspólne zdjęcia z dziećmi i rozdawali im autografy. Był też oczywiście czas na rozmowy: Bartosz Kapustka odpowiadał na wiele pytań dotyczących kariery piłkarskiej, a Magik Y głównie… czarował. ­– To była prawdziwa wisienka na torcie! Wizyta gości specjalnych była niesamowitym przeżyciem dla wszystkich dzieciaków. Z pewnością długo nie zapomną tego spotkania! – opowiada z entuzjazmem Tomasz Giedronowicz, trener Futbolowej Bandy.

Na zakończenie turnieju odbyła się uroczysta ceremonie medalowa. Każda z drużyn otrzymała także puchar. Radości i dumy mieniących się na twarzach młodych niepełnosprawnych piłkarzy nie sposób opisać. Każdy czuł się bohaterem, każdy czuł się wyjątkowy niczym mistrz świata! ­– Imprezie towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Megamocni są zachwyceni, już dopytują, kiedy jedziemy na kolejny turniej – opowiada Małgorzata Wilman z kieleckiej akademii. – Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania z rówieśnikami z innych akademii z całej Polski – dodaje Grzegorz Wichniarek z Poznania.

Fot. Piotr Kucza/Amp Futbol Polska

Warszawski turniej Futbol Plus okazał się wielkim sukcesem; mimo to prezes Amp Futbol Polska, głównego organizatora zawodów, nie osiada bynajmniej na laurach. ­– Bardzo cieszę się, że tyle akademii odpowiedziało na nasze zaproszenie i przyjechało do Warszawy. To wspaniałe widzieć, ile serca młodzi niepełnosprawni zawodnicy zostawiają na boisku. W takich chwilach nabieram jeszcze głębszego przekonania, że piłka naprawdę jest dla WSZYSTKICH – relacjonuje prezes Mateusz Widłak. Tym bardziej zależy nam na dalszym rozwoju programu Futbol Plus. Wierzę, że jest to możliwe. W przyszłym roku przy pomocy naszych sponsorów i partnerów chcielibyśmy doprowadzić do otwarcia kolejnych kilkunastu akademii. Moim marzeniem jest, aby do końca 2025 roku w całym kraju funkcjonowało co najmniej 100 akademii Futbol Plus. Tak, by dosłownie każde dziecko, niezależnie od ograniczeń, mogło czerpać radość z gry w piłkę – dodaje.

————

Informacja prasowa

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL