Piłka nożna: Na początek porażka z Chorwacją. Niesłyszący piłkarze grają o medale mistrzostw Europy

Porażką z Chorwatami 2:3 niesłyszący polscy piłkarze zainaugurowali mistrzostwa Europy, których organizacji podjął się grecki Heraklion. Oba gole dla polskiego zespołu padły po strzałach Damiana Bieniaka.

W dziewiątej edycji europejskiego czempionatu uczestniczy szesnaście męskich reprezentacji podzielonych w pierwszej części turnieju na cztery czterozespołowe grupy. Do zaplanowanych na 10 czerwca ćwierćfinałów awans uzyskają po dwie najlepsze drużyny. Rozegrany pięć dni później wielki finał wyłoni mistrzów Starego Kontynentu. Tytułu bronią Turcy, którzy cztery lata temu w Hanowerze w meczu o złoto rozbili 4:0 Rosjan. Brązowe krążki zgarnęli Brytyjczycy, pokonując po zaciętej walce 2:1 Ukraińców. Polska sklasyfikowana została wówczas na piętnastym miejscu.

W tegorocznych mistrzostwach biało-czerwoni znaleźli się w grupie C, do której przydzieleni zostali również Chorwaci, Rosjanie oraz Niemcy. Decyzją sztabu szkoleniowego powołania na piłkarski czempionat otrzymali następujący zawodnicy: Tomasz Orłoś, Marcin Wróbel, Michał Moroz, Marcin Śmigasiewicz, Bartłomiej Baran, Łukasz Radziwoń, Marcin Szymański, Grzegorz Świstowski, Mateusz Krajewski, Damian Bieniak, Szymon Nowicki, Kacper Gdak, Krzysztof Łuczywek, Piotr Adaszyński, Adam Żurek oraz Tomasz Sitek.

O pierwsze grupowe punkty Polakom przyszło zmierzyć się z Chorwatami, dwunastym zespołem ostatniego EURO. Choć błędów nie wystrzegła się zarówno jedna jak i druga strona, to po pierwszej połowie na dwubramkowe prowadzenie wysunęli się zawodnicy z Bałkanów. Kontaktowego gola dającego nadzieję na odwrócenie losów tego spotkania zdobył w drugiej połowie Damian Bieniak. Chwilę później Chorwaci wyprowadzili cios na 3:1, który ponownie załagodził Bieniak, wpisując się tym samym po raz drugi na listę strzelców.

Pomimo porażki biało-czerwoni wciąż zachowują szanse na najlepszą ósemkę mistrzostw. Już 6 czerwca czekać ich będzie niełatwa przeprawa z wicemistrzami globu z 2016 roku, Niemcami, którzy w równolegle toczącym się dziś spotkaniu pokonali 3:2 Rosjan. Dwa dni później Polacy wyjdą naprzeciw reprezentantom Sbornej, którzy do Heraklionu przybyli jako aktualni wicemistrzowie Europy oraz trzeci zespół mistrzostw świata. Oba mecze zaplanowane zostały na godzinę 17:00 polskiego czasu.

Grupy na mistrzostwach Europy:

Grupa A: Grecja, Hiszpania, Włochy, Belgia
Grupa B: Irlandia, Węgry, Turcja, Dania
Grupa C: Chorwacja, POLSKA, Rosja, Niemcy
Grupa D: Anglia, Ukraina, Szwecja, Francja

————

Fot.: Reprezentacja Polski niesłyszących w piłce nożnej.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL