Maciej Krężel i Anna Ogarzyńska, fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Pjongczang 2018: Alpejczycy już po pierwszych treningach

Choć ceremonia otwarcia XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu dopiero przed nami, to życie na arenach sportowych już się rozkręca. Pierwsze treningi w zjeździe mają za sobą alpejczycy, Igor Sikorski oraz Maciej Krężel startujący wspólnie z Anną Ogarzyńską. Rozegranie kolejnych uniemożliwiła pogoda.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W Jeongseon Alpine Centre przeprowadzono pierwszy trening zjazdu we wszystkich męskich i kobiecych konkurencjach. W zmaganiach zawodników z grupy siedzącej najszybszy okazał się Norweg Jesper Pedersen, który pokonał o sześc setnych Kurta Oatwaya z Kanady. Najlepszą trójkę uzupełnił Austriak Roman Rabl, ze stratą 0,76s do Norwega. Nasza uwaga była skupiona na Igorze Sikorskim, polski narciarz był czternasty, tracąc do Pedersena 5,40s. Udział w treningu wzięło 28 zawodników, z  czego siedmiu nie ukończyło konkurencji.

Jedenastu zawodników wystartowało w rywalizacji niewidomych i niedowidzących. Najszybszy był Giacomo Bertagnolli z przewodnikiem Fabrizio Casalem. Włoch pokonał tę trasę w czasie 1:26.06 min. O niespełna sekundę pokonał Kanadyjczyka Mac’a Marcouxa, jeżdżącego z Jackiem Leitchem oraz o 1,13s Słowaka Miroslava Harausa startującego z Marosem Hudikiem. Na dziesiątej lokacie ze stratą 15,85s ukończył trening Maciej Krężel, rywalizujący wraz z Anną Ogarzyńską. W kategorii stojąc aspiracje do złota ma Austriak Markus Salcher, drugiego Kanadyjczyka Alexisa Guimonda pokonał o 1,46s. Trzeci był Francuz Arthur Bauchet ze stratą 2,22s do zwycięzcy. Udział brało 29.zawodników.

Austriaczka Claudia Loesch w kategorii siedząc uzyskała najlepszy czas, za sobą zostawiła o 1,10s Niemkę Annę Lenę-Forster oraz Japonkę Momokę Muraokę. Azjatka straciła do Loesch 5,91s. W tej klasie startowało osiem zawodniczek. Trzynaście pań zaprezentowało się w zmaganiach grupy stojącej. Pierwsza była francuska zawodniczka Marie Bochet, która pokonała o 4,82s Holenderkę Annę Jochemsen oraz 5,89s Kanadyjkę Alanę Ramsay. Również osiem pań zobaczyliśmy na treningu zjazdu w kategorii niewidomych i niedowidzących, gwiazda narciarstwa Henrieta Farkasova jeżdżąca z Natalią Subrtovą pokonała Brytyki Mennę Fitzpatrick (przewodniczka Jennifer Kehoe) o 4,94s oraz Millie Knight (przewodnik Brett Wild) o 5,33s.

Finał zjazdu odbędzie się 10 marca.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL