Pjongczang 2018: Amerykański dzień w Korei, USA z siedmioma medalami!

Fantastyczny dzień zanotowali amerykańscy snowboardziści podczas igrzysk paraolimpijskich w południowokoreańskim Pjongczang. W debiutującej konkurencji banked slalom reprezentanci Stanów Zjednoczonych wywalczyli siedem medali, 3 złote, 3 srebrne oraz jeden brązowy.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Tak jak w snowboardcrossie tak i w banked slalom, w klasie SB-LL  medale rozdzieliły miedzy sobą Amerykanki Brenna Huckaby i Amy Purdy oraz Francuzka Cecile Hernandez. Zwyciężyła 22-letnia Huckaby, srebro wywalczyła zawodniczka „trójkolorowych”, rozdzielając dwie Amerykanki. Dwa medale powędrowały do Holandii w klasie SB-LL2. Po drugie złoto sięgnęła Bibian Mentel-Spee, przed Amerykanką Brittani Coury oraz rodaczką Lisą Bunschotten.

Dzisiejsze zmagania, okazały się niezwykle ważne dla Chorwacji, po pierwszy medal w historii Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich sięgnął Bruno Bosnjak w klasie SB-LL1. Przed nim uplasowali się dwaj Amerykanie, bezkonkurencyjny okazał się 22-letni Noah Elliott, który w snowboardcrossie był trzeci oraz zwycięzca pierwszej konkurencji snowboardowej w tej klasie 36-letni Mike Schultz. W SB-LL2 po tytuł mistrza paraolimpijskiego sięgnął Japończyk Gurimu Narita z Japonii, który w snowboardcrossie był trzeci. Zadowolony z przebiegu igrzysk może być już  Evan Strong, Amerykanin po pechowym czwartym miejscu w pierwszym występie, tym razem zdobył srebro w banked slalom.  Mistrz paraolimpijski w snowboardcrossie Matti Suur-Hamari z Finlandii, tym razem był trzeci.  Najlepszy w SB-UL okazał się Mike Minor z USA, który pokonał Austriaka Patricka Mayrhofera oraz Australijczyka Simona Patmore – zwycięzcę snowboardcrossu.

Kategorie niepełnosprawności w parasnowboardzie

SB-LL 1: snowboardziści o znacznym upośledzeniu funkcji jednej lub obu kończyn dolnych. W tej grupie znajdują się np. zawodnicy z amputacją powyżej kolana lub z podwójną amputacją kończyn poniżej kolan.

SB-LL 2: snowboardziści z lżejszym upośledzeniem funkcji kończyny lub obu kończyn dolnych.

SB-UL: snowboardziści z upośledzeniem kończyny lub obu kończyn górnych.

Wyniki:

Kat. SB-LL1 kobiet: 1. Brenna Huckaby (USA) 2. Cecile Hernandez (Francja) 3. Amy Purdy (USA)

Kat. SB-LL2 kobiet: 1. Bibian Mentel-Spee (Holandia) 2. Brittani Coury (USA) 3. Lisa Bunschotten (Holandia)

Kat. SB-UL mężczyzn: Mike Minor (USA) 2. Patrick Mayrhofer (Austria) 3. Simon Patmore (Australia)

Kat. SB-LL1 mężczyzn: 1. Noah Elliott (USA) 2. Mike Schultz (USA) 3. Bruno Bosnjak (Chorwacja)

Kat. SB-LL2 mężczyzn: 1. Gurimu Narita (Japonia) 2. Evan Strong (USA) 3. Matti Suur-Hamari (Finlandia)

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL