Pjongczang 2018: Znamy medalistów paraolimpijskich w snowboardcrossie!

W południowokoreańskim Pjongczangu rozdano aż pięć kompletów medali w konkurencji snowboardowej – snowboardcrossie. Dwa złote medale wywalczyli reprezentanci USA, zaś po jednym Holandia, Australia i Finlandia.  Na starcie zabrakło niestety polskiego reprezentanta Wojciecha Taraby, który po upadku na treningu obecnie przebywa w jednym z koreańskich szpitali.

Wprowadzenie większej ilości konkurencji snowboardowych (oprócz snowboardcrossu odbędzie się rywalizacja w banked slalom) oraz rozbicie rywalizacji na kolejne klasy niepełnosprawności, to reperkusja udanego debiutu tej dyscypliny na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi w 2014 roku.

W kategorii SB-LL1 kobiet po złoto sięgnęła Amerykanka Brenna Huckaby, zaś ze srebra cieszyła się jej rodaczka Amy Purdy. Na najniższym stopniu stanęła Cecile Hernandez z Francji. W drugiej kobiecej konkurencji SB-LL2 dwa medale powędrowały do Holandii. Triumfowała Bibian Mentel-Spee, przed rodaczką Lisą Bunschoten. Pierwszy medal dla Hiszpanii na tych igrzyskach, zdobyła trzecia Astrid Fina Paredes.

Szczęśliwie potoczył się finał SB-LL1 dla USA, mistrzem paraolimpijskim został Mike Schultz, a z brązu cieszył się Noah Elliott. Amerykanów rozdzielił Holender Chris Vos. W konkurencji SB-UL najlepszy okazał się Australijczyk Simon Patmore. Drugą lokatę zdobył Manuel Pozzerle z Włoch, a trzeci był Mike Minor z USA. Pierwszy medal dla Finlandii wywalczył Matti Suur-Hamari. 31-letni Fin okazał się najlepszy w SB-LL2. Podium uzupełnili Keith Gabel z USA oraz Gurimu Narita z Japonii.

Kategorie niepełnosprawności w parasnowboardzie

SB-LL 1: snowboardziści o znacznym upośledzeniu funkcji jednej lub obu kończyn dolnych. W tej grupie znajdują się np. zawodnicy z amputacją powyżej kolana lub z podwójną amputacją kończyn poniżej kolan.

SB-LL 2: snowboardziści z lżejszym upośledzeniem funkcji kończyny lub obu kończyn dolnych.

SB-UL: snowboardziści z upośledzeniem kończyny lub obu kończyn górnych.

Wyniki – snowboardcross kobiet:

Grupa SB-LL1:

 1. Brenna Huckaby (USA, LL-1)
 2. Amy Purdy (USA, LL-1)
 3. Cecile Hernandez (Francja, LL1)

Grupa SB-LL2:

 1. Bibian Mentel-Spee (Holandia, LL-2)
 2. Lisa Bunschoten (Holandia, LL-2)
 3. Astrid Fina-Paredes (LL-2)

Wyniki – snowboardcross mężczyzn:

Grupa SB-UL:

 1. Simon Patmore (Australia, UL)
 2. Manuel Pozzerle (Włochy, UL)
 3. Mike Minor (USA, UL)

Grupa SB-LL1:

 1. Mike Schultz (USA, LL-1)
 2. Chris Vos (Holandia, LL-1)
 3. Noah Elliott (USA, LL-1)

Grupa SB-LL2:

 1. Matti Suur-Hamari (Finlandia, LL-2)
 2. Keith Gabel (USA, LL-2)
 3. Gurimu Narita (Japonia, LL-2)

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL