Pjongczang 2018: Medalistki w zjeździe w Soczi obroniły medale!

Pierwszą konkurencją narciarstwa alpejskiego w której rozdano komplet medali podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu, był zjazd. Złote medale wywalczyły te same zawodniczki, które po mistrzostwo sięgały w tej specjalności podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi.

Sportowe święto w centrum alpejskim Jeongseon zaczęło się od triumfu w kategorii niewidomych i niedowidzących Słowaczki Henriety Farkasovej. Rywalizująca z przewodniczką Natalią Subrtovą alpejka uzyskała czas 1:29.72 min. i tym samym obroniły złoty medal z Soczi. To szósty tytuł mistrzyń paraolimpijskich w karierze tych zawodniczek.  Faworytkami do srebra były Brytyjki, to właśnie Millie Knight (z przewodnikiem Brettem Wildem) oraz Menna Fitzpatrick z Jennifer Kehoe zajmowały wysokie miejsca na pierwszym treningu. Startująca z pierwszym numerem startowym Fitzpatrick nie ukończyła konkurencji. Po srebro sięgnęła Knight, zapewniając srebro dla Wielkiej Brytanii. Strata do pierwszego miejsca wyniosła 0,86 sek. Podium uzupełniła Eleonor Sana z Belgii (przewodnik Chloe Sana) ze stratą 1,88s.  To drugi w historii startów medal dla Belgii Igrzyskach Paraolimpijskich, pierwszy wywalczył Willy Mercier w 1994 roku, w supergigancie, również w kategorii niewidomych i niedowidzących. Udział brało osiem zawodniczek, z czego trzy nie ukończyły rywalizacji.

 

Chwilę później na stoku pojawiły się zawodniczki w kategorii stojąc. Ze złotego medalu cieszyła się Marie Bochet. Francuska alpejka uzyskała czas 1:30.30 pokonując Niemkę Andreę Rothfuss o 2,23s. 24-latka obroniła złoto z Soczi, w Rosi cztery lata temu została gwiazdą zdobywając cztery tytuły mistrzyni paraolimpijskiej. Brąz dla Kanady wywalczyła niespełna 18-letnia Millie Jepsen ze stratą 4,30s. do zwyciężczyni. Startowało dwanaście pań, z czego trzy nie ukończyły rywalizacji.

Niezwykle ciekawa była rywalizacja w kategorii siedząc, do której przystąpiło siedem zawodniczek. Jako pierwsza na trasie pojawiła się Anna Schaffelhuber z Niemiec, broniąca tytułu z Soczi alpejka uzyskała czas 1:33.26. Jak się okazało najlepszy ze wszystkich startujących. Po Niemce na trasie oglądaliśmy zwyciężczynie treningu Claudię Loesch, Austriaczka jednak wypadła z trasy zjazdu i nie wywalczyła medalu, taki sam los spotkał drugą z Niemek Annę Lenę Forster. Medalistkami zostały, jadąca jako czwarta Momoka Muraoka z Japonii oraz jako piąta Amerykanka Laurie Stephens. Azjatka straciła 1,49s do Niemki, zaś Amerykanka 2,54s. Trasę zjazdu ukończyła jeszcze Victoria Pendergast, jednak jadąca jako ostatnia Australijka straciła 10,88s.

Wyniki – zjazd kobiet:

Grupa zaw. niewidomych i niedowidzących:

  1. Henrieta Farkasova (Słowacja, B3) – 1:29,72 min
  2. Millie Knight (Wielka Brytania, B2) – 1:30,58 min
  3. Eleonor Sana (Belgia, B2) – 1:31,60 min

Grupa zaw. stojących:

  1. Marie Bochet (Francja, LW6/8-2) – 1:30,30 min
  2. Andrea Rothfuss (Niemcy, LW6/8-2) – 1:32,53 min
  3. Mollie Jepsen (Kanada, LW6/8-2) –1:34,60 min

Grupa zaw. siedzących:

  1. Anna Schaffelhuber (Niemcy, LW10-2) – 1:33,26 min
  2. Momoka Muraoka (Japonia, LW10-2) – 1:34,75 min
  3. Laurie Stephens (USA, LW12-1) – 1:35,80 min

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL