Pływacy uczcili pamięć mistrza paraolimpijskiego Macieja Maika

W miniony weekend (20-22 października br.) Tychy były organizatorem X Ogólnopolskiego Integracyjnego Mitingu Pływackiego im. Maćka Maika. Zawody te miały na celu uczczenie pamięci mistrza paraolimpijskiego, który na początku tego stulecia stanowił bardzo mocne ogniwo pływackiej reprezentacji Polski. 

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Maciej Maik był obiecującym młodym pływakiem. Największe sukcesy w swojej krótkiej, liczącej zaledwie 19 lat karierze, odniósł w 2000 roku podczas igrzysk paraolimpijskich w Sydney. Wtedy to jako 16-letni chłopak wyłowił z basenu trzy medale: złoto wywalczone w finale 100 metrów stylem grzbietowym (S10) oraz dwa srebra na dystansie 100 metrów stylem klasycznym (SB9) i 200 metrów stylem zmiennym (SM10). Był multimedalistą mistrzostw świata i Europy. Jeszcze na kilka dni przed śmiercią (odebrał sobie życie pod koniec marca 2003 roku) wystartował w Grand Prix Polski w Płocku, w którym okazał się najlepszy w pięciu pływackich konkurencjach. Jego wyczyn przeszedłby pewnie bez echa, gdyby nie fakt, że każde ze zwycięstw przypieczętował nowym rekordem świata.

Od 2008 roku odbywa się w Tychach pływacki memoriał im. Macieja Maika. Zarówno pomysłodawcą jak i jego realizatorem był trener Mirosław Jakubczyk, odkrywca wielkiego talentu Macieja. Zawody mające charakter integracyjny z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Tegoroczna dziesiąta już edycja przyciągnęła około 300 pełno- i niepełnosprawnych zawodników z 25 klubów z całej Polski. Zawody rozgrywane były w systemie open, uzyskane wyniki przeliczane były na punkty. Triumfatorem zostawał ten, kto na swoim koncie zgromadził najwięcej punktów.

Zwycięzcami medalowej klasyfikacji zostali pływacy IKS AWF Warszawa. Reprezentanci tego klubu zgromadzili na swoim koncie 38 krążków: 25 złotych 9 srebrnych i 4 brązowe. Na drugiej pozycji z dorobkiem 44 krążków, w tym 20 złotych, znaleźli się zawodnicy białostockiego STARTu. Stawkę na podium uzupełnili reprezentanci STARTu Tarnów, którzy na pierwszym miejscu plasowali się 18-krotnie.

Klasyfikacja medalowa X Integracyjnego Mitingu Pływackiego im. Maćka Maika. Opracowanie własne na podstawie danych zamieszonych na stronie www.megatiming.pl

Za najlepszą pływaczkę mitingu uznana została Patrycja Wojnarowska. Zawodniczka tarnowskiego STARTu sięgnęła w sumie po osiem medali: sześć złotych i dwa srebrne. Po sześć złotych krążków przywiozą także do swoich domów Rafał Kalinowski i Kamil Otowski.

Multimedaliści mitingu im. Maćka Maika. Opracowanie własne na podstawie danych zamieszonych na stronie www.megatiming.pl

Kompletna lista z wynikami dostępna jest tutaj.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL