Fot. ParaSwimming Team Poland/Facebook

Pływacy gotowi do walki o medale mistrzostw świata w Manchesterze

Manchester Aquatics Centre przez najbliższy tydzień będzie główną areną pływackich zmagań o medale mistrzostw świata oraz przepustki na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu. W imprezie docelowej tegorocznego sezonu o najwyższe sportowe cele powalczy 10-osobowa polska reprezentacja.

Stawka pływackiego czempionatu w Manchesterze jest niebagatelna, co odzwierciedlają przedstartowe statystyki. W jedenastej edycji mistrzostw do rywalizacji zgłoszono 538 zawodników z 67 krajów. Na rozgrywane na Wyspach Brytyjskich zawody minima wypełniło dziesięcioro Polaków, którzy w trakcie najbliższego tygodnia zawalczą powalczą o kwalifikacje na paraigrzyska w Paryżu. Poza medalistami paraolimpijskimi – Joanną Mendak (START Białystok), Oliwią Jabłońską (START Wrocław) i Wojciechem Makowskim (AZS AWF Warszawa) – w gronie powołanych sportowców znaleźli się także Igor Hrehorowicz (START Wrocław), Jacek Czech (UKS G-8 Bielany), Michał Golus (MKS Wodnik Radom), Krzysztof Lechniak (START Szczecin), Alan Ogorzałek (START Wrocław), Kamil Otowski (IKS-AWF Warszawa) oraz Anna Płoszyńska (START Łódź).

Program najbliższych igrzysk paraolimpijskich obejmuje 141 medalowych wydarzeń (71 męskich, 64 żeńskie oraz 6 mieszanych konkurencji) z udziałem łącznie 605 pływaków (325 mężczyzn oraz 285 kobiet). W trakcie mistrzostw w Manchesterze rozdysponowanych zostanie z tej puli blisko 45% miejsc – 142 w konkurencjach męskich oraz 128 w kobiecych. Dwójka najwyżej klasyfikowanych zawodników w każdym indywidualnym wyścigu otrzyma po jednym paszporcie dla swojego kraju na najważniejszą imprezę przyszłorocznego sezonu. Co warto podkreślić, każdy sportowiec może wywalczyć tylko jeden slot kwalifikacyjny dla swojego narodowego komitetu bez względu na ilość zajmowanych lokat w najlepszej dwójce.

Mendak tuż za podium mistrzostw świata

W pierwszym dniu zawodów do pływackiej rywalizacji przystąpiło czworo naszych reprezentantów. Najlepiej z tego grona spisała się Joanna Mendak, która w wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym (S13) uplasowała się z czasem 1:07,51 na znakomitej czwartej pozycji. Poza zasięgiem okazała się rekordzistka świata na tym dystansie, Włoszka Carlotta Gilli, która wynikiem 1:02,61 ustanowiła nowy rekord mistrzostw. Srebro po fantastycznej walce na finiszu wywalczyła pochodząca z Irlandii Roisin Ni Rian (1:06,00), wyprzedzając o 0,18 s trzecią w stawce Amerykankę Olivię Chambers.

Za udany debiut w mistrzostwach może uznać Anna Płoszyńska, która w swojej koronnej konkurencji – 100 metrów techniką klasyczną (SB4) – uzyskała na mecie 2:32,70, co wystarczyło do szóstego miejsca. Tytuł mistrzyni świata zgarnęła Włoszka Giulia Ghiretti (1:50,64), a srebrny i brązowy krążek przypadły Chinkom, Jiao Cheng (1:52,18) oraz Cuan Yao (1:56,80).

Pływackie szlaki w poniedziałek przetarł również Alan Ogorzałek, który w Manchesterze zaplanowane ma starty w aż pięciu indywidualnych konkurencjach. W zmaganiach na 50 metrów kraulem (S10) zamknął ośmioosobowy finał, osiągając 25,41 s. Najszybszym sprinterem został Australijczyk Rowan Crothiers, który pokonał długość basenu w czasie 23,42 s. Drugi ze stratą 0,28 s był jego rodak Thomas Gallagher, a czołową trójkę uzupełnił Brazylijczyk Phelipe Melo Rodrigues (23,72 s).

Przez poranne eliminacje 50 metrów stylem dowolnym (S11) nie zdołał przebrnąć Wojciech Makowski. Wynik 28,36 s dał ostatecznie dwunastą lokatę. Przed wicemistrzem paraolimpijskim z Rio jeszcze dwa starty, w których bez wątpienia będzie chciał poprawić swoje miejsce.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL