Pływanie: 10 medali Polaków na Pucharze Świata we Włoszech

Dziesięć krążków padło łupem polskich pływaków w rozegranych w dniach 17-18 kwietnia we włoskim Lignano Sabbiadoro zawodach Pucharu Świata. Na medalowych pozycjach uplasowali się Zuzanna Boruszewska, Alan Ogorzałek oraz Gabriel Kowalski.

Trzecie w paraolimpijskim sezonie zawody z cyklu World Series przyciągnęły 189 pływaków z 27 krajów i dla większości stanowiły istotny sprawdzian przed nadchodzącymi otwartymi mistrzostwami Europy, które w dniach 16-22 maja gościć będzie portugalskie Funchal na Maderze. Medale w indywidualnych konkurencjach przyznano w dwóch kategoriach, wśród seniorów oraz młodzieżowców, a kolejność w końcowej klasyfikacji w poszczególnych konkurencjach ustalana była na podstawie punktowego systemu World Para Swimming.

Rywalizację w centrum sportowym Bella Italia Village zdominowali przedstawiciele gospodarzy, dla których był to pierwszy międzynarodowy start po ponadrocznej przerwie. Zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego na czele z takimi gwiazdami jak Antonio Fantin, Simone Barlaam czy Carlotta Gilli triumfowali w medalowej klasyfikacji imprezy, zdobywając łącznie 14 złotych, 10 srebrnych oraz 10 brązowych krążków.

W trzecich w tegorocznym kalendarzu pływackiego Pucharu Świata zawodach do walki o uzyskanie jak najlepszych rezultatów przystąpiło dwanaścioro polskich reprezentantów. W zmaganiach seniorów nasi zawodnicy kilkukrotnie zakręcili się wokół medalowych lokat. O podium w tej grupie otarł się dwukrotnie Igor Hrehorowicz, zajmując piąte pozycje na 100 metrów stylem motylkowym oraz 400 metrów dowolnym. Na tym samym miejscu w wyścigu na dystansie 50 metrów grzbietem uplasował się najstarszy w biało-czerwonej ekipie Jacek Czech.

Z dobrej strony pokazali się we Włoszech nasi utalentowani młodzieżowcy, których łupem padło łącznie dziesięć krążków – cztery złote oraz sześć srebrnych, co zaowocowało zwycięstwem w medalowej klasyfikacji tej kategorii. Z potrójnego triumfu cieszył się Alan Ogorzałek, na którego nie było mocnych na 100 i 400 metrów kraulem oraz 100 metrów motylkiem. Co warte podkreślenia, w każdej z konkurencji pływak Startu Wrocław odnotował solidne, ponad 800-punktowe wyniki. Trzy medale, złoty na 50 metrów techniką dowolną oraz srebrne na setkę kraulem i grzbietem, wywalczył Gabriel Kowalski. Czterokrotnie na drugiej lokacie sklasyfikowano z kolei Zuzannę Boruszewską, która stanęła na starcie 50 i 100 metrów kraulem, 100 metrów żabką oraz 200 metrów stylem zmiennym.

Gospodarzem kolejnych zmagań cyklu World Series będzie Berlin. Czwarty w sezonie Puchar Świata z udziałem najlepszych na kuli ziemskiej pływaków odbędzie się w stolicy Niemiec w dniach 17-20 czerwca.

————

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL