Pływanie: Biało-czerwoni startują w Berlinie – są pierwsze lokaty na podium!

Pierwszy z czterech dni pływackich zmagań podczas otwartych mistrzostw Niemiec przyniósł naszej ekipie pierwsze lokaty na podium. Po trzecie miejsce na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym popłynął Patryk Biskup (S9). Znakomita passa wciąż nie opuszcza Igora Hrehorowicza, który podobnie jak w Lignano Sabbiadoro rywalizację młodzieżowców na 100 metrów motylkiem ukończył na trzeciej pozycji.

Międzynarodowe mistrzostwa Niemiec to pływacka impreza cieszącą się ogromną popularnością zarówno wśród doświadczonych zawodników jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają tę przygodę. Na ostatnie w tym sezonie zawody z cyklu Wold Series powołana została 22-osobowa reprezentacja Polski. Jej szeregi zasilili: Rafał Kalinowski, Krzysztof Wojtach, Juliusz Trochimczuk, Marcin Makar, Przemysław Drąg, Monika Belczewska, Nikola Kacik, Patryk Kowalski, Patryk Biskup, Aleksandra Ochtera, Daniel Gawroński, Karolina Hamer, Michał Golus, Paulina Woźniak, Igor Hrehorowicz, Kamil Rzetelski, Oliwia Jabłońska, Dawid Tomczyk, Adrian Jastrzębski, Kamil Otowski, Wojciech Makowski oraz Jacek Czech.

Już czwartkowego poranka poznaliśmy nazwiska zwycięzców w pierwszych konkurencjach. Na trzecim miejscu w rozgrywanej na czas rywalizacji na dystansie 200 metrów grzbietem uplasował się Patryk Biskup (S9). Zawodnik Startu Kalisz finiszował z rezultatem 2:25,48 min, za co przyznanych zostało mu 765 pkt. Po końcowe zwycięstwo okraszone dodatkowo nowym rekordem świata w kategorii S13 popłynął rewelacyjny Białorusin Ihar Boki, który cztery długości basenu pokonał w 2:09,80 min (832 pkt.).

Spośród startujących w dzisiejszych eliminacjach biało-czerwonych do finału A zdołała przebić się jedynie Oliwia Jabłońska (S10). Srebrna i brązowa medalistka dwóch ostatnich igrzysk na 100 metrów delfinem przepłynęła przed południem ten dystans w 1:10,24 min (707 pkt.), co było piątym wynikiem eliminacji. W finale 21-latka odnotowała rezultat słabszy o 0,25 s, który przeliczony został na 700 pkt. W gronie dziesięciu startujących pań uplasował on Polkę na szóstym miejscu, a triumfatorką tej konkurencji ze znakomitym wynikiem 1:03,26 min (924 pkt.) została Włoszka Carlotta Gilli z S13.

O prawdziwym pechu może mówić Michał Golus (S8), który wystąpił co prawda w finale B 100 metrów stylem motylkowym, lecz została nałożona na niego dyskwalifikacja za naruszenie zasad wspomnianej techniki (punkt 11.5.2.4). W finale C tej konkurencji oglądać mogliśmy natomiast dwóch naszych reprezentantów. Na trzecim miejscu dopłynął do mety bardzo dobrze spisujący się przed dwoma tygodniami we włoskim Lignano Sabbiadoro Igor Hrehorowicz (S9). Trenujący na co dzień we wrocławskim Starcie 16-latek pokonał dwie długości basenu o ponad 2,5 s szybciej w porównaniu z eliminacjami, na finiszu zameldował się w czasie 1:05,71 min (694 pkt.), który podobnie jak we Włoszech pozwolił mu wskoczyć na trzeci stopień podium w rywalizacji młodzieżowców. Czwarte miejsce w finale C  z rezultatem 1:01,47 min (672 pkt.) zajął z kolei jego klubowy kolega Kamil Rzetelski (S13). Obaj panowie w końcowej klasyfikacji tej konkurencji uplasowali się odpowiednio na 23. i 24. pozycji.

W finale C 200 metrów kraulem dzięki rezygnacji jednego z zawodników popłynął natomiast Juliusz Trochimczuk (S1). 15-latek w stosunku do eliminacji poprawił się o ponad 12 sekund, a uzyskane przez niego 6:18,81 min (614 pkt.) dało mu siódme miejsce w tej grupie oraz na 27. w końcowym zestawieniu. Wśród młodzieżowców był to zarazem czwarty wynik.

W finale B 100 metrów stylem klasycznym zaprezentowała się Paulina Woźniak (SB8). Aktualna mistrztni świata na tym dystansie w swojej klasie startowej dopłynęła do mety w 1:24,93 min, za co otrzymała 750 „oczek”. Przełożyło się to na drugą pozycję w tym finale oraz 12. lokatę w ostatecznej klasyfikacji. Do młodzieżowego finału zdołała zakwalifikować się Aleksandra Ochtera (SB9). Zawodniczka Startu Koszalin z wynikiem 1:38,14 min (450 pkt.) zajęła w nim co prawda ósme miejsce, lecz w rozegranych równolegle finałach A, B oraz C aż sześć nastolatek popisało się lepszym od niej rezultatem i nasza zawodniczka zadowolić musiała się czternastą pozycją.

Poniżej czwartkowe wyniki naszych reprezentantów.