Pływanie: Oliwia Jabłońska bije rekord świata. Trudna decyzja przed trenerem Seidelem

Z dobrej strony pokazali się biało-czerwoni podczas międzynarodowych mistrzostw Niemiec w pływaniu, które w dniach 6-9 lipca odbyły się w Berlinie. Najlepiej z tego grona spisała się Oliwia Jabłońska, która zwycięstwo na dystansie 800 metrów stylem dowolnym okrasiła nowym rekordem świata.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Do stolicy Niemiec przybyło ponad 800 pływaków z całego świata. Oliwia Jabłońska, która z niedawno zakończonych zawodów krajowego czempionatu przywiozła cztery złote medale, swoimi startami w Berlinie potwierdziła utrzymującą się od dłuższego czasu doskonałą dyspozycję. 20-latka triumfowała w otwartej rywalizacji zawodników z różnymi klasami niepełnosprawności w wyścigu na dystansie 800 metrów stylem dowolnym. W konkurencji tej na finiszu uzyskała czas 9:18,36 min (895 pkt.) i tym samym ustanowiła nowy rekord świata w grupie S10. Lepszy rezultat od Polki – 9:15,69 min – będący również nowym rekordem globu w klasie S14 uzyskała Brytyjka Jessica-Jane Applegate. Wynik ten ostatecznie został przeliczony na 847 punktów. Jabłońskiej dwukrotnie było jeszcze dane popłynąć w finale A. W konkurencji 400 metrów stylem dowolnym znalazła się tuż za podium, była czwarta (4:34,09 min – 889 pkt.), na dystansie o połowę krótszym finiszowała natomiast na dziewiątej pozycji (2:11,98 min – 848 pkt.).

Poza Jabłońską w pierwszej trójce berlińskich zawodów w otwartej rywalizacji meldowali się Karolina Hamer, która na dystansie 150 metrów stylem zmiennym przypłynęła na drugiej pozycji, czy też Jacek Czech, który w grupie masters zawodników z różnymi rodzajami niepełnosprawności na 50 metrów stylem dowolnym był trzeci, w stylu grzbietowym również zajmował trzecią pozycję. Na trzecim miejscu w finale męskiej sztafety 4×100 metrów w stylu dowolnym sklasyfikowana została drużyna w składzie Michał Golus, Daniel Gawroński, Dawid Tomczyk i Patryk Biskup. W sztafecie 4x100m w stylu zmiennym zamiast Gawrońskiego pojawił się Patryk Karliński. Czwórka ta również sięgnęła po brąz.

Zadowolona ze swojego występu w Berlinie powinna być Paulina Woźniak. 25-latka, która pomimo choroby zdecydowała się na start w mistrzostwach Niemiec, dzięki dobrym rezultatom uzyskanym w porannych eliminacjach dwukrotnie miała okazję popłynąć w finałach A 50 i 100 metrów stylem klasycznym. Na dystansie jednej długości basenu ustanowiła w grupie SB8 nowy rekord Polski – 37,77 s, co po przeliczeniu na punkty – 819 – dało jej siódmą pozycję. 100 metrów pokonała natomiast w czasie 1:22,82 min (808 pkt.) będącym najlepszym wynikiem w tej klasie  na światowych listach i zajęła dziewiąte miejsce.

Dałam z siebie wszystko na tych zawodach. Najbardziej cieszą dobre rezultaty czasowe – tak swój występ w Berlinie podsumowała Joanna Mendak. Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska, która na co dzień rywalizuje w grupie S13,  w finale A 50 metrów kraulem sklasyfikowana została na dziewiątej pozycji (28,42 s – 751 pkt.). W wyścigu na dystansie dwukrotnie dłuższym popłynęła w finale B. Finiszowała w nim na dziewiątym miejscu (1:02,80 min – 735 pkt.), co przełożyło się ostatecznie na 19. miejsce.

Za kilka dni ogłoszony zostanie oficjalny skład reprezentacji Polski na najważniejszą pływacką imprezę tego sezonu, mistrzostwa świata, które w dniach 28 września – 7 października odbędą się w Meksyku. Trener Wojciech Seidel będzie musiał podjąć bardzo trudną decyzję: kogo zabrać, a kogo zostawić w domu. Już teraz bowiem wiadomo, że spośród 11 biało-czerwonych, którzy wypełnili wyśrubowane minima kwalifikacyjne ustalane przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, do Meksyku – ze względu na ograniczenia finansowe – wysłana zostanie zaledwie 6-osobowa ekipa.

———–

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL