Pływanie: Oliwia Jabłońska wicemistrzynią Europy!

Dwa srebrne medale zgromadzili na swoim koncie polscy pływacy po dwóch dniach pływackich mistrzostw Europy rozgrywanych w portugalskim Funchal na Maderze. W poniedziałkowy wieczór po tytuł wicemistrzyni Starego Kontynentu w finale 200 metrów stylem zmiennym (SM10) sięgnęła Oliwia Jabłońska.

Do rywalizacji na 200 metrów stylem zmiennym kategorii SM10 przystąpiło jedynie pięć pań, zatem zamiast eliminacji od razu przeprowadzony został finał. Najlepszym czasem zgłoszenia spośród startujących legitymowała się Bianka Papp i to właśnie ona stawiana była w roli głównej faworytki do złota. 21-latka po pierwszej długości basenu plasowała się na czwartej lokacie, jednak szybko zniwelowała stratę do czołówki i po półmetku dystansu miała już wyraźną przewagę nad resztą stawki, którą powiększała z każdym metrem. Węgierka była bliska rozprawienia się z rekordem Starego Kontynentu należącym do Holenderki Chantalle Zijderveld – do pełni szczęścia zabrakło zaledwie 0,31 s. Tytuł mistrzyni Europy przypieczętowała rezultatem 2:27,31 min. Na drugiej pozycji z ponad czterosekundowym zapasem nad kolejną na mecie zawodniczką finiszowała Oliwia Jabłońska, notując czas 2:33,99 min. Podium uzupełniła Włoszka Alessia Scortechini, tracąc do zwyciężczyni już 10,85 s.

W wieczornym finale 200 metrów zmiennym SM10 wystąpił również Alan Ogorzałek. Klubowy kolega Oliwii Jabłońskiej (oboje trenują w Starcie Wrocław – przyp. red.) do medalowego wyścigu awansował z piątym czasem eliminacji – 2:23,44 min. W wielkim finale z udziałem ośmiu najlepszych zawodników 17-latek urwał z tego wyniku kolejne sekundy, dzięki temu rezultat 2:20,78 min pozwolił mu utrzymać bardzo dobre piąte miejsce. Znakomicie w Funchal zaprezentował się Ukrainiec Maksym Krypak, który z czasem 2:05,89 min zgarnął złoty medal. Od rekordu świata swojego rodaka Denysa Dubrowa popłynął wolniej o 0,26 s. Pozostałe kolory krążków przypadły Włochom. Srebro powędrowało do Stefano Raimondiego (+2,75 s), zaś z brązu przyszło cieszyć się Riccardo Menciottiemu (+9,27 s). O pechu może mówić Rafał Kalinowski, który był pierwszym niekwalifikującym się do finału. Pływak Startu Białystok miejsce w ósemce przegrał ostatecznie o 0,42 s.

Kolejny świetny występ podczas odbywających się na Maderze mistrzostw kontynentu ma za sobą 15-letnia Zuzanna Boruszewska, która w finale 200 metrów stylem zmiennym kategorii SM9 zajęła piątą lokatę. Najmłodsza w biało-czerwonej ekipie zawodniczka eliminacje zakończyła z szóstym czasem (2:53,79 min), a w wieczornym wyścigu medalowym zdołała jeszcze poprawić ten rezultat, uzyskując 2:52,37 min. Nie do zatrzymania okazała się 19-letnia Węgierka Zsofia Konkoly (2:34,53 min), której upragnione złoto przyszło odbierać w towarzystwie Hiszpanek. Srebrny kruszec zawisł na szyi Nurii Marques Soto (+3,04 s), natomiast brązowy musiał zaspokoić sportowe ambicje Sarai Gascon (+5,27 s).

————

Screen: IPC

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL