Dublin (Irlandia) 17.08.2018 Mistrzostwa Europy w p³ywaniu niepe³nosprawnych - World Para Swimming European Championships - Dublin 2018. 200m stylem zmiennym (klasa SM9) - eliminacje. Nz. Igor Hrehorowicz. PAP/Bart³omiej Zborowski

Pływanie: Polska młodzież z medalami we Włoszech!

We włoskim Lignano Sabbiadoro zakończyły się międzynarodowe zawody z cyklu World Series. Biało-czerwoni, którzy wyruszyli na podbój Półwyspu Apenińskiego w trzynastoosobowym składzie, powrócą do kraju bogatsi o dziewięć krążków.

Na kolejne w tym roku pływackie zawody World Series stanowiące odpowiednik Pucharu Świata powołana została trzynastoosobowa reprezentacja Polski, w której większość zawodników osiemnaste urodziny ma dopiero przed sobą. Czterodniowe zawody stanowiły doskonałą okazję do wypełniania minimów na wrześniowy czempionat globu w Londynie (9-15 września), a także sprawdzenia swojej dyspozycji przed mistrzostwami kraju, które odbędą się już w połowie tego miesiąca.

Do walki o poprawę swoich rekordowych wyników we włoskim Lignano Sabbiadoro przystąpił zespół w składzie: Igor Hrehorowicz, Alan Ogorzałek, Kamil Rzetelski (cała trójka START Wrocław), Dawid Tomczyk (IKS AWF Warszawa), Przemysław Drąg (LKS Gol-START Częstochowa), Nikola Kacik, Nadia Kardasz, Gabriel Stańkowski (cała trójka Szansa-START Gdańsk), Aleksandra Ochtera (START Koszalin), Zuzanna Boruszewska (UKSSP 149 Łódź), Gabriel Kowalski (Swim Płock), Juliusz Trochimczuk (START Białystok) oraz Patrycja Wojnarowska (START Tarnów).

O czołowe lokaty rywalizowano w konkurencjach indywidualnych oraz sztafetach, medale natomiast rozdano w dwóch kategoriach: z podziałem na seniorów oraz młodzież. Biało-czerwoni 30-krotnie kwalifikowali się do popołudniowych finałów (A, B oraz młodzieżowych), z basenu wyłowili ostatecznie dziewięć krążków. Dorobek ten to zasługa sportowców młodszego pokolenia, z których – patrząc na wyniki – polskie pływanie już wkrótce może mieć wielką pociechę.

Trzykrotnie we Włoszech na najwyższym stopniu podium miał sposobność gościć Juliusz Trochimczuk, triumfator zmagań nastolatków na 50 metrów grzbietem i klasykiem oraz 150 metrów stylem zmiennym. Rezultaty uzyskane w stylu zmiennym oraz żabce przełożyły się na odpowiednio piątą i szóstą lokatę w seniorskich finałach A. Ze złota na 400 metrów techniką dowolną cieszył się Igor Hrehorowicz, który w specjalności tej dodatkowo zgarnął brąz w seniorskiej stawce. Zawodnik wrocławskiego Startu był także trzeci wśród młodzieży na „setkę” kraulem. Powody do zadowolenia ma również jego klubowy kolega, Alan Ogorzałek, który wśród młodzieżowców dwukrotnie popłynął po trzecie miejsce, na 100 metrów motylem oraz na 400 metrów kraulem (piąty wynik finału A seniorów). Medalową kolekcję Polaków uzupełnia brąz Gabriela Kowalskiego na 50-tkę w stylu dowolnym.

W klasyfikacji zawodów polska młodzież z wynikiem czterech złotych oraz czterech brązowych krążków uplasowała się w gronie 21. notowanych reprezentacji na drugim miejscu, ustępując jedynie zawodnikom z Półwyspu Apenińskiego, którzy po najcenniejszy kruszec sięgali siedmiokrotnie. W równolegle prowadzonym zestawieniu seniorów brąz Igora Hrehorowicza wywindował biało-czerwonych na piętnastą pozycję. Tu również z imponującą kolekcją 16 złotych krążków triumfy święciła reprezentacja gospodarzy.

Wyniki Polaków we Włoszech:

————

Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL