Podnoszenie ciężarów: Justyna Kozdryk tuż za podium mistrzostw świata

W stolicy Gruzji, Tbilisi rozpoczęły się mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów. Bliska zdobycia medalu w pierwszym dniu seniorskich startów była Justyna Kozdryk, która z wynikiem 90 kg (kat. do 45 kg) wylądowała tuż za podium zawodów.

Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów (27 listopada – 6 grudnia) wieńczą tegoroczny paraolimpijski sezon. W najliczniej obsadzonych w 2021 roku zawodach swój udział zapowiedziała rekordowa liczba 443 sportowców z 68 krajów. Wysoki poziom mistrzostw gwarantuje obecność medalistów i rekordzistów rozgrywanych na przełomie sierpnia i września igrzysk w Tokio. W stolicy Gruzji nie brakuje również debiutantów – po raz pierwszy w historii na ciężarowym pomoście pojawią się sztangiści z Portugalii, Cypru, Peru, Haiti, Senegalu oraz Sierra Leone.

Powołania na ostatnie w tym roku międzynarodowe zawody otrzymało piętnaścioro biało-czerwonych. Poza Justyną Kozdryk i Marzeną Ziębą, czyli naszymi brązowymi medalistkami paraolimpijskimi z Tokio, do rywalizacji o jak najlepsze rezultaty przystąpili również Paulina Przywecka-Puziak, Magdalena Kostka, Monika Majewska, Beata Jankowska, Grzegorz Lanzer, Rafał Roch, Marek Trykacz, Tomasz Majewski,  Aleksander Pomorski, Wawrzyniec Latus, Sławomir Szymański, Michał Salwa oraz Tomasz Kociubiński.

W pierwszym dniu seniorskich zmagań na ciężarowym pomoście zaprezentowało się troje naszych zawodników. Wśród pań w limicie do 45 kg Justyna Kozdryk wycisnęła 90 kg – tyle samo, co Rosjanka Marina Beketowa, która ostatecznie wygrała z Polką brąz niższą wagą ciała. Druga z naszych zawodniczek, Monika Majewska, z wynikiem 55 kg sklasyfikowana została na 13. lokacie. Tytuł mistrzyni świata zgarnęła srebrna medalistka z Tokio, Chinka Zhe Cui, uzyskując 103 kg. Srebro powędrowało z kolei do Brytyjki Zoe Newson, której zaliczono 94 kg.

Na trzynastej pozycji w kategorii do 49 kg uplasował się także Sławomir Szymański, kończąc konkurs z rezultatem 126 kg. Mistrzem świata został aktualny mistrz paraolimpijski, Jordańczyk Omar Qarada, wznosząc w górę sztangę ważącą 174 kg. Drugi ze słabszym o cztery kilogramy wynikiem był srebrny medalista z Tokio, Le van Cong z Wietnamu. Podium ze 158 kg uzupełnił Hindus Parmjeet Kumar.

W grupie do 54 kg dwunaste miejsce z wyciśniętymi 138 kg zajął Rafał Roch. Do paraolimpijskiego mistrzostwa tytuł mistrza świata dołożył Kazach Dawid Diegtiariew, który zwycięstwo w imprezie przypieczętował 178 kg. Drugi ze stratą sześciu kilogramów był Chińczyk Jinglang Yang, a po brązowy kruszec sięgnął Taha Abdelmajid z Egiptu – 161 kg.

————

Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL