Marzena Zięba – podnoszenie ciężarów (+86 kg)

Podnoszenie ciężarów: Marzena Zięba poprawiła rekord Europy!

Indywidualne trofea podczas ciężarowych mistrzostw świata w Nur-Sułtanie zostały rozdane. Bez wątpienia dla polskich kibiców piątkową informacją dnia pozostaje poprawiony przez Marzenę Ziębę o trzy kilogramy jej własny rekord Starego Kontynentu.

W czwartek na ciężarowym pomoście pojawił Michał Salwa. Zawodnik wrocławskiego Startu zaliczone miał przez sędziów dwa podejścia. W pierwszym z powodzeniem wycisnął ważącą 179 kg sztangę, w drugim natomiast dołożył do tego wyniku jeszcze trzy kilogramy. Na pożegnanie z mistrzostwami postanowił zmierzyć się z 190-kilogramowym przyrządem, lecz próba ta zakończyła się niepowodzeniem. W gronie osiemnastu notowanych panów rezultat 182 kg wywindował go na trzynastą pozycję. Złoty medal zwieńczony nowym rekordem globu w kat. do 107 kg wywalczył reprezentant Mongolii Sodnompiljee Enkhbayar, który wzniósł ku górze 247 kg. Siedem kilogramów mniej dające ostatecznie srebro dźwignął Irańczyk Aliakbar, zaś z brązu cieszył się Meksykanin Jose de Jesus Castillo mający na koncie 235 kg.

Świetny występ w żeńskiej kategorii wagowej +86 kg ma za sobą Marzena Zięba, której macierzysty klub na co dzień stanowi Start Tarnów. Wicemistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro dwukrotnie dzisiejszego dnia rozprawiała się z własnym rekordem Europy ustanowionym podczas wspomnianych igrzysk. Polska sztangistka w otwierającej zawody próbie uporała się z ciężarem 130 kg. W drugiej kolejce na sztangę wjechało pięć kilogramów więcej, zaś w ostatniej trzeciej dorzuciła do tego wyniku jeszcze dwa kilogramy. Rezultat 137 kg w 16-osobowej stawce wystarczył do zajęcia szóstej lokaty. Mistrzostwo świata okraszone rekordem Azji zgarnęła Chinka Xuemei Deng, wyciskając 151 kg. Jej przewaga nad drugą w klasyfikacji Nigeryjką Loveline Obiji wyniosła zaledwie kilogram. Trzecia w zawodach Egipcjanka Randa Mahmoud osiągnęła taki sam wynik (143 kg) jak aktualna rekordzistka globu Josephine Oriji, wygrywając brązowy kruszec niższą masą ciała.

————

Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL