Podnoszenie ciężarów: Tomasz Kociubiński ósmym sztangistą mistrzostw globu

W stolicy Gruzji, Tbilisi trwa emocjonująca rywalizacja o medale mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów. Biało-czerwoni, którzy udali się na imprezę w 15-osobowym składzie, wciąż czekają na pierwszy krążek. Dziś na ciężarowym pomoście najlepiej spisał się Tomasz Kociubiński, zajmując w kategorii do 72 kg wysokie ósme miejsce.

W środę na ciężarowym pomoście pojawiło się czworo naszych zawodników. Na dziewiątej pozycji zmagania w limicie wagowym do 65 kg ukończył z wynikiem 174 kg Marek Trykacz. 16 kilogramów mniej od reprezentacyjnego kolegi wycisnął Grzegorz Lanzer, co ostatecznie dało mu czternastą lokatę. Rywalizację o mistrzowski tytuł w tej grupie wygrał brązowy medalistka z Tokio, Algierczyk Hocine Bettir, wznosząc w górę ważącą 194 kg sztangę. Drugi ze stratą kilograma był aktualny paraolimpijski wicemistrz Ami Jafari z Iranu, który jednonocześnie pokonał o kilogram Chińczyka Yi Zou.

W rywalizacji pań do 67 kg na dwunastym miejscu znalazła się Paulina Przywecka-Puziak, która w ostatnim podejściu zaliczyła 101 kg. Drugą dziesiątkę rezultatów z 77 kg na koncie zamknęła Magdalena Kostka. Mistrzostwo globu w tej kategorii zgarnęła Nigeryjka Lucy Ejike (126 kg), która o kilogram zwyciężyła ze złotą medalistką z Tokio, Chinką Yujiao Tan. Druga zawodniczka ostatnich igrzysk, Egipcjanka Fatma Omar, wycisnęła cztery kilogramy mniej od liderki i musiała zadowolić się trzecią lokatą.

Z dobrej strony w czwartkowych zmaganiach do 72 kg pokazał się Tomasz Kociubiński, kończąc zawody ze 173 kg i ósmą pozycją. Poza zasięgiem rywali okazał się Malezyjczyk Bonnie Bunyau Gustin, który jako jedyny w konkursie podchodził do ciężarów powyżej 200 kg. Paraolimpijski mistrz z japońskich igrzysk przypieczętował tytuł wynikiem 210 kg. Drugi ze 196 kg był Chińczyk Peng Hu, a podium ze słabszym o kilogram rezultatem uzupełnił Egipcjanin Shaaban Ibrahim.

Dziesiąta lokata i zaliczone w drugiej serii 101 kg to osiągnięcia Beaty Jankowskiej w limicie do 79 kg. Tu z kolei triumfowała złota sztangistka z Tokio, Nigeryjka Bose Omolayo, uzyskując 136 kg. Srebrny kruszec powędrował do Rosjanki Wiery Muratowej, a brązowy do Chinki Miaoyu Han, które od zwyciężczyni dzieliło odpowiednio 5 i 11 kg.

————

Screen: IPC

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL