Fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Jest pierwszy medal w Tokio! Polak z Ładoszem z brązem igrzysk paraolimpijskich!

Medalowy worek biało-czerwonych w Tokio rozwiązany! W torowym wyścigu na dochodzenie (4000 m) po brązowy kruszec w rywalizacji tandemów pojechali Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem.

Marcin Polak oraz Michał Ładosz to postaci doskonale znane w kolarskim środowisku. Świetnie spisują się zarówno na torze jak i na szosie – na obu nawierzchniach łącznie aż pięciokrotnie sięgnęli po złote medale mistrzostw świata. Po raz ostatni na najwyższym stopniu podium stanęli przed rokiem w kanadyjskim Milton, gdzie obronili zdobyty sezon wcześniej tytuł w wyścigu na dochodzenie (4000 m), dodatkowo ustanawiając w eliminacjach rekord świata (4:03,528 min). W igrzyskach paraolimpijskich razem startują po raz drugi.

W środowej porannej sesji rozegrano kwalifikacje w wyścigu na dochodzenie tandemów. Nasi reprezentanci w gronie czternastu startujących duetów wykręcili czas 4:05,042 min, co przełożyło się na trzecie miejsce i awans do wyścigu o brąz. Na tym etapie zmagań najszybsza okazała się holenderska para jadąca w składzie Tristan Bangma z pilotem Patrickiem Bosem, która ustanowiła w tej konkurencji nowy, znakomity rekord świata – 3:59,470 min. Drugą lokatę dającą prawo walki o złoto zajęli Brytyjczycy, Stephen Bate z Adamem Dugglebym (4:02,497 min).

W bezpośredniej konfrontacji o brązowy kruszec rywalami biało-czerwonych okazali się reprezentujący Francję Alexandre Lloveras i Corentin Ermenault, którzy w kwalifikacjach pojechali wolniej o 0,221 s. W wyścigu o brąz nasi reprezentanci wpadli z kolei na metę 0,276 s przed zawodnikami Trójkolorowych. Pierwszy dla Polski medal w Tokio Polak z Ładoszem przypieczętowali rezultatem 4:07,850 min. Mistrzostwo paraolimpijskie zgarnęli ostatecznie Holendrzy, którzy w finale zdublowali Francuzów.

————

Paulina Królak/Polska Fundacja Paraolimpijska
Fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL