Polscy kajakarze z dwiema kwalifikacjami na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu!

Dwie kwalifikacje na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Paryżu wywalczyli polscy kajakarze podczas mistrzostw świata w niemieckim Duisburgu. O medal w swojej koronnej specjalności, wyścigu kajakowym KL3 na dystansie 200 metrów, otarł się Mateusz Surwiło. W tej samej konkurencji na siódmej pozycji na finiszu zameldowała się Katarzyna Kozikowska.

Poziom rywalizacji na mistrzostwach świata w Duisburgu w konkurencjach paraolimpijskich był niewiarygodnie wysoki. Należało być przygotowanym na naprawdę szybkie ściganie i poprawę swoich indywidualnych rekordów, aby nie odpaść przedwcześnie z gry o najwyższe sportowe laury, bo różnice pomiędzy zawodnikami – tak wyraźne jeszcze kilka lat temu – z każdym rokiem stają się coraz mniejsze. Zagranica tylko czekała na potknięcia przeciwników, bo stawka tegorocznego czempionatu motywowała podwójnie. W trakcie mistrzostw sportowcy ubiegali się o przepustki dla swoich krajów na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu, a znakomity występ w finale gwarantował komfort przygotowań do najważniejszej imprezy przyszłego sezonu.

Polska z dwiema kwalifikacjami na Paryż 2024

Kajakarstwo w paraolimpijskim wydaniu na igrzyskach rozegrane zostanie po raz trzeci. Podczas formalnego debiutu tej dyscypliny w Rio de Janeiro w 2016 roku przyznano sześć kompletów krążków. Pięć lat później w Tokio program rozszerzono do dziewięciu konkurencji. Za rok w Paryżu medalowych wydarzeń będzie już dziesięć. Decyzją Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego kobiety i mężczyźni rywalizować będą w trzech konkurencjach kajakowych (KL1, KL2, KL3) oraz dwóch kanadyjkowych (VL2, VL3), a prawo startu przysługiwać będzie 50 zawodniczkom i 50 zawodnikom. W Duisburgu rozdano 60% wszystkich biletów. Pewną kwalifikację dawało miejsce w najlepszej szóstce, jednak bywały od tej reguły pewne wyjątki i awansować można było również z dalszych pozycji.

Na rozgrywany w dniach 23-27 sierpnia czempionat, w którym uczestniczyło ponad 1000 sportowców olimpijskich i paraolimpijskich, powołano pięcioro kajakarzy z kadry paraolimpijskiej. Decyzją sztabu szkoleniowego szansę walki o igrzyska otrzymali Katarzyna Kozikowska, Monika Kukla, Robert Wydera (wszyscy START Wrocław), Mateusz Surwiło (START Zielona Góra) oraz Justyna Regucka (START Białystok). Biało-czerwoni mistrzostwa zaliczyć mogą do udanych, bo w silnie obsadzonej stawce uzyskali dwie kwalifikacje na igrzyska.

Surwiło o włos od medalu, Kozikowska siódma

Ogromna radość i łzy wzruszenia, potem szok i niedowierzanie… a ostatecznie czwarte miejsce. Tak w wielkim skrócie można podsumować finałowy występ Mateusza Surwiło. Nasz świeżo upieczony wicemistrz Europy otarł się o medal w kajakowej konkurencji KL3 na dystansie 200 metrów. Polak do końca bił się o podium z Algierczykiem Brahimem Guendouzem i przez dosłownie kilkadziesiąt sekund mógł siebie nazywać brązowym medalistą mistrzostw świata. Po przeanalizowaniu zapisu z fotokomórki okazało się jednak, że szybszy od Polaka o zaledwie sześć tysięcznych sekundy (!) był zawodnik z Afryki Północnej, który miejsce w najlepszej trójce przypieczętował rezultatem 40,492 s. Złoty medal z czasem 40,050 s zgarnął Australijczyk Dylan Littlehales, wyprzedzając o 0,150 s drugiego w klasyfikacji Brytyjczyka Jonathana Younga. 31-letni Surwiło ma powody do zadowolenia, ponieważ czwarta lokata upoważnia go do startu w trzecich w karierze igrzyskach.

Po raz drugi na igrzyskach będziemy mogli oglądać Katarzynę Kozikowską, która do rywalizacji na najwyższym światowym poziomie powróciła po macierzyńskiej przerwie. 29-latka w pięknym stylu awansowała do głównego finału KL3, w którym z wynikiem 48,953 s uplasowała się na siódmej pozycji, tracąc nieco ponad 0,3 s do czwartego miejsca. Podium w tej specjalności zajęły medalistki paraolimpijskie z Tokio, zachowując na nim identyczną jak przed dwoma laty kolejność. Wielką klasę pokazała Brytyjka Laura Sugar, która wpłynęła na metę z absolutnie kosmicznym czasem 45,418 s. Druga ze stratą 1,610 s była Francuzka Neila Barbosa, a TOP3 sprinterek ze stratą 1,772 s do zwyciężczyni uzupełniła Niemka Felicia Laberer.

W zmaganiach na kanadyjce troje naszych reprezentantów sklasyfikowano w drugiej dziesiątce. W wyścigu VL3 mężczyzn czwarte miejsce w finale B, a trzynaste w ogólnej klasyfikacji wywalczył Robert Wydera. Wśród kobiet w VL3 na półfinale swój udział w imprezie zakończyły Justyna Regucka wraz z Moniką Kuklą, notowane odpowiednio na lokatach 11-12. Cała trójka swojej paraolimpijskiej szansy poszuka w maju przyszłego roku podczas globalnego czempionatu w węgierskim Szeged.

————

Fot. Paracanoe Team Poland/Facebook

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL