Polscy rugbyści na wózkach ze srebrnymi medalami mistrzostw Europy dywizji B!

Reprezentacja Polski w rugby na wózkach w swoim ostatnim spotkaniu pokonała wysoko Finlandię (58:33) i oficjalnie zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy dywizji B. Biało-czerwoni, podobnie jak niepokonani w tym turnieju Szwajcarzy, powracają do europejskiej elity rugby na wózkach – dywizji A.

W mistrzostwach Europy dywizji B, których główną areną zmagań w dniach 30 czerwca – 3 lipca stała się warszawska Arena Ursynów, zagrało sześć reprezentacji. W tegorocznej edycji poza Polakami, którzy spośród przystępujących do rywalizacji ekip aktualnie w globalnym rankingu IWRF zajmują najwyższą, trzynastą pozycję, wystąpiły zespoły z Finlandii (16.), Szwajcarii (17.), Rosji (19.), Czech (27.) oraz Izraela (28.), rozgrywając ze sobą spotkania systemem „każdy z każdym”. Stawką tych zawodów był awans do dywizji A, a miejsca w europejskiej elicie rugby na wózkach mogły zapewnić sobie dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny.

Nasza reprezentacja w turniej weszła znakomicie. W środowym meczu otwarcia przyszło jej zmierzyć się ze znacznie niżej notowanymi sąsiadami z południa. Podopieczni trenera Janusza Kozaka okazali się mało gościnni dla Czechów. W ekspresowym tempie wypracowali kilkupunktową przewagę, która rosła z każdą minutą. Ostatecznie spotkanie zakończyło się ich triumfem 55:37. Identyczny przebieg miała druga tego dnia potyczka Polaków z Izraelczykami, którym sił na wyrównaną walkę wystarczyło na cztery pierwsze minuty. W czterech kwartach obie drużyny zgromadziły łącznie sto punktów, z czego 60 zapisali po swojej stronie biało-czerwoni, a 40 – ich przeciwnicy.

Sporo nerwów i emocji kosztował Polaków czwartkowy bój z Rosjanami, którzy rozpoczęli to spotkanie bardzo mocno. Biało-czerwoni początkowo zmuszeni byli ścigać swoich rywali, a gdy zdołali już doprowadzić do wyrównania, toczyli z nimi zaciętą walkę o każdą przechwyconą piłkę i każdą bramkę. Na niespełna pięć i pół minuty przed końcowym gwizdkiem sędziego nasi rugbyści zdołali im odskoczyć na trzy punkty, a trzecią z rzędu wygraną, która przyszła im z takim trudem, przypieczętowali wynikiem 49:43.

Zgodnie z przewidywaniami o tym, kto zgarnie złote medale mistrzostw Europy dywizji B, zadecydować miał zaplanowany na piątek mecz ze Szwajcarami, którzy podobnie jak Polacy wcześniej zapisali na swoim koncie trzy efektowne zwycięstwa: nad Rosją (47:43), Finlandią (48:28) oraz Czechami (57:36). Starcie przeciwko Helwetom okazało się najsłabszym momentem biało-czerwonych w całym turnieju. Zespół trenera Kozaka, który mocno rotował składem, nie zdołał nawiązać walki z fenomenalnie spisującymi się w każdym elemencie gry rywalami, którzy swój triumfalny powrót do dywizji A zwieńczyli wygraną 49:34.

Na zakończenie turnieju polscy rugbyści dziś zmierzyli się z notowaną w światowym rankingu na 16. pozycji Finlandią, która ze względu na problemy ze skompletowaniem składu (trener Peltola Toni do dyspozycji miał zaledwie piątkę zawodników – przyp. red.) nie mogła w pełni rozwinąć skrzydeł. Wyraźnie osłabiona ekipa Suomi pierwszą kwartę przegrała zaledwie trzema punktami 10:13, dwie kolejne już odpowiednio 17:30 i 23:44, a całe spotkanie 33:58, zamykając tym samym tabelę mistrzostw. Biało-czerwoni podobnie jak Szwajcarzy mogą cieszyć się z awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej (dywizji A). W lutym przyszłego odbędą się w Paryżu mistrzostwa Starego Kontynentu z udziałem ośmiu najsilniejszych drużyn.

**********

Skład polskiej reprezentacji: Krzysztof Kosider, Tomasz Depciuch, Krzysztof Kapusta, Leszek Łachmanowicz, Paweł Sierakowski, Piotr Stankiewicz, Łukasz Szałabski, Paweł Szostak, Łukasz Brudek, Łukasz Rękawiecki, Tomasz Książek, Maciej Bartniak. Trener reprezentacji: Janusz Kozak.

Wyniki wszystkich spotkań:

Środa, 30 czerwca:

Polska Czechy 55:37
Szwajcaria Rosja 47:43
Finlandia – Czechy 37:45
Polska – Izrael 60:40

Czwartek, 1 lipca:

Finlandia – Szwajcaria 28:48
Rosja – Izrael 50:38
Szwajcaria – Czechy 57:36
Polska – Rosja 49:43

Piątek, 2 lipca:

Finlandia – Izrael 40:54
Polska – Szwajcaria 34:49
Czechy – Izrael 48:43
Finlandia – Rosja 29:45

Sobota, 3 lipca:

Szwajcaria – Izrael 51:38
Rosja – Czechy 54:45
Polska – Finlandia 58:33

Ranking końcowy:
  1. Szwajcaria
  2. Polska
  3. Rosja
  4. Czechy
  5. Izrael
  6. Finlandia

————

Screen: YouTube/Polski Związek Rugby na Wózkach

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL