Polska z dwoma medalami mistrzostw Europy w łucznictwie!

Srebro i brąz to medalowy dorobek kadry paraolimpijskiej w łucznictwie podczas zakończonych w Rotterdamie mistrzostw Europy. 

W multidyscyplinarnych mistrzostwach Europy w Rotterdamie w konkurencjach łuczniczych wystartowało siedmioro biało-czerwonych. W łukach klasycznych o jak najwyższe miejsca rywalizowali Milena Olszewska, Łukasz Ciszek, Jakub Byś i Marcin Chmielewski. W ich odmianie bloczkowej zaprezentowali się natomiast Ksenia Markitantowa, Dorota Dudka oraz Adam Dudka. Stawką czempionatu kontynentu były nie tylko medale, ale również przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu, które rozdano w równolegle rozgrywanych zawodach kwalifikacyjnych finalistom indywidualnych turniejów.

Życiowy sukces osiągnęła Ksenia Markitantowa, która w łukach bloczkowych wystrzelała tytuł wicemistrzyni Europy. W drodze po podium jej wyższość musiały uznać Brytyjki – w ćwierćfinale Jodie Grinham (141:137), a w półfinale Phoebe Paterson Pine (140:139). W meczu o złoto Markitantowa nie sprostała Turczynce Sevgi Yorulmaz, która okazała się lepsza o trzy punkty (133:136). To niejedyna znakomita wiadomość, bowiem nasza reprezentantka uzyskała awans na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu w specjalnym turnieju kwalifikacyjnym, w którym również uplasowała się na drugiej lokacie.

Brązowy krążek dla Polski zdobyła w łukach klasycznych Milena Olszewska. Nasza świeżo upieczona wicemistrzyni świata w ćwierćfinale rozprawiła się 6:2 z Włoszką Veronicą Floreno, a w półfinale uległa 3:7 Turczynce Yagmur Sengul. W starciu o trzecie miejsce zmierzyła się z Ukrainką Anną-Wiktorią Szewczenko, przegrywając po dwóch setach 0:4. 39-letnia Olszewska do końca zachowała olimpijski spokój. Wygrała trzy kolejne odsłony, by zatriumfować nad rywalką 6:4.

Pozostali nasi reprezentanci zakończyli indywidualne zmagania poza czołową ósemką. W łukach bloczkowych w 1/8 finału odpadła Dorota Dudka, doznając porażki 127:138 w starciu przeciwko tegorocznej mistrzyni Europy. Na tym samym etapie wyeliminowany został Adam Dudka, który w 1/16 finału zwyciężył 143:140 z Czechem Leosem Bartosem, by potem przegrać 137:143 z Brytyjczykiem Nathanem Macqueenem. Nasz łucznik był bliski zakwalifikowania się na igrzyska w Paryżu, ostatecznie jednak zajął pechową trzecią pozycję. Ćwierćfinał mistrzostw Europy był również poza zasięgiem Łukasza Ciszka, który bijąc się o TOP8 w łukach klasycznych, poległ 2:6 z Włochem Roberto Airoldim, a który z kolei rundę wcześniej w dogrywce pokonał 6:5 Marcina Chmielewskiego. 1/16 finału to również maksimum Jakuba Bysia, którego pogromcą 4:6 okazał się Czech Vaclav Kostal.

Trzy szanse na medale biało-czerwoni mieli w turniejach drużynowych. Wszystkie podjęte próby zakończyły się lokatami tuż za podium. Milena Olszewska z Łukaszem Ciszkiem w ćwierćfinale zatriumfowali 5:4 nad Słoweńcami, a w pozostałych meczach przegrali w półfinale 3:5 z Turkami i 4:5 z Ukraińcami w konfrontacji o brąz. Duet w składzie Łukasz Ciszek/Marcin Chmielewski odniósł zwycięstwo 6:2 nad Ukrainą, a potem przegrał gładko w półfinale 0:6 z Turkami i 2:6 z Włochami w walce o brąz. Dorota Dudka z Ksenią Markitantową natomiast poległy 138:152 z Turczynkami i 124:133 z Brytyjkami, co dało czwarte miejsce. Oczko niżej uplasowała się nasza mieszana para Ksenia Markitantowa z Adamem Dudką, po porażce w ćwierćfinale 148:150 z Francuzami.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL