MŚ INAS: Polski Dzień Kobiet na mistrzostwach świata – nasze panie zgarniają trzy krążki!

Piątkowa rywalizacja podczas mistrzostw świata INAS w konkurencjach narciarstwa biegowego oraz alpejskiego bez wątpienia należała do naszych pań, które wywalczyły na śniegu aż trzy krążki. Wicemistrzynią globu została Agnieszka Kociołek, zaś Patrycja Strama i Małgorzata Pernal radowały się z brązu.

W mistrzostwach świata federacji INAS skupiającej w swoich szeregach sportowców z niepełnosprawnością intelektualną udział biorą przedstawiciele dwunastu krajów. W 2018 roku z funkcji organizatora cieszyło się Zakopane. W tym roku honory gospodarza pełnią dwa francuskie miasta-kurorty Lans en Vercors i Autrans-Méaudre en Vercors.

Wyjątkowe chwile przeżywały w piątek na stoku w Lans en Vercors Agnieszka Kociołek i Patrycja Strama, które w rozgrywanym przed południem slalomie gigancie (II2 – zaw. z zespołem Downa) zgarnęły dwa krążki – odpowiednio srebrny oraz brązowy. W trzyosobowej stawce po zsumowaniu czasów z obu przejazdów Kociołek zameldowała się na finiszu w 4:20,71 min, Strama z kolei na pokonanie tej samej trasy potrzebowała 5:12,29 min. Obie nasze panie zmuszone były uznać wyższość reprezentującej Finlandię Bei Westerstrahle, która dojechała do mety w 2:40,23 min.

W grupie II2 w konkurencji slalomu giganta mężczyzn na szóstej pozycji uplasował się z wynikiem 2:39,56 min Antoni Wiercioch. Oczko niżej sklasyfikowany został natomiast Klemens Zięba  zamykający stawkę z rezultatem 2:44,18 min. Po wywalczonym w czwartek złocie w slalomie z drugiego tytułu cieszył się zawodnik gospodarzy Paul Richie, który jako jedyny zdołał złamać granicę 2:10 min – 2:07,51 min. Poza Francuzem krążki odebrali również Japończyk Hiroki Miyoshi (2:16,35 min) oraz Austriak Markus Grameiser (2:21,45 min). Obaj wcześniej stawali na podium slalomu, lecz w odwróconej konfiguracji.

Wielką radość sprawiła polskim kibicom Małgorzata Pernal, która w rozgrywanym na 1200 metrów sprincie (gr. II1 – zaw. niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim) sięgnęła po brąz. Złoto-srebrny dublet podobnie jak w czwartkowym biegu na 5 km techniką klasyczną ustrzeliły Rosjanki, Irina Gruber oraz Wiktoria Prokofiewa. Startowało łącznie jedenaście pań.

Na tym samym dystansie u panów (II1) rosyjską koalicję plasującą się w finale na pozycjach 2-4. pogodził Estończyk Hans Teearu, który dzień wcześniej był trzeci na „dyszkę” klasykiem. Pozostałe dwie medalowe lokaty zajęli Iwan Martiuszew oraz Maksim Skuriszyn. W dwudziestoosobowej stawce Patryk Jakieła zajął w półfinale ósme miejsce, a Jerzy Krzanowski odpadł w kwalifikacjach, w których zajął piętnaste miejsce.

————

Źródło fot.: archiwum Fundacja HANDICAP Zakopane.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL