Fot. Amp Futbol Polska

Polskie ampfutbolistki odebrały nagrodę UEFA! Są pierwszą kobiecą drużyną w Europie

Mimo że projekt kobiecego amp futbolu rozwija się w Polsce nieco ponad rok, to już został doceniony przez UEFĘ. Zawodniczki po amputacjach i z wadami kończyn odebrały nagrodę w szwajcarskim Nyonie za najlepszą piłkarską inicjatywę osób z niepełnosprawnościami w całej Europie! Ta wyjątkowa drużyna została dostrzeżona również w Polsce, gdzie jej sponsorem głównym została Energa grupa Orlen.

Projekt kobiecego amp futbolu rozwija się w naszym kraju w imponującym tempie. Drużyna, która powstała w kwietniu ubiegłego roku oprócz regularnych, comiesięcznych zgrupowań może się także pochwalić dwudziestoma zawodniczkami po amputacjach i z wadami kończyn! To pierwsza taka drużyna w Europie i jedna z pierwszych na świecie – wcześniej treningi dla ampfutbolistek odbywały się m.in. w krajach afrykańskich, Ameryki Północnej oraz Południowej. W marcu w Warszawie zorganizowano także pierwszy międzynarodowy obóz, na którym oprócz naszych reprezentantek trenowały zawodniczki z Niemiec, Hiszpanii czy Anglii!

– Czekamy na pierwsze przeciwniczki! – uśmiecha się Anna Omielan. – Tworzymy grupę bardzo zdeterminowanych dziewczyn, które profesjonalnie podchodzą do amp futbolu. Jesteśmy w różnym wieku, pochodzimy z różnych części Polski, natomiast zdecydowanie warto spróbować i poczuć z bliska tę wyjątkową atmosferę, która panuje na zgrupowaniach i w zespole!

Fot. Amp Futbol Polska

Projekt kobiecego amp futbolu w naszym kraju został także dostrzeżony przez największą piłkarską federację w Europie – UEFĘ. Polki otrzymały nagrodę Best Disability Initiative (Najlepsza inicjatywa osób z niepełnosprawnościami), którą mogły odebrać w szwajcarskim Nyonie.

– To dla nas ogromne wyróżnienie. Ostatnie miesiące rozwoju naszej sekcji były imponujące, a nagroda przyznawana przez UEFĘ była do tej pory tylko marzeniem. Udało się, co jeszcze dodatkowo zmotywuje nas do działania, a także rozwoju kobiecego amp futbolu nie tylko w naszych kraju, ale także w Europie  – dodaje Anna Omielan.

Podczas wizyty w Szwajcarii nie mogło zabraknąć zwiedzania siedziby UEFA, zdjęcia z pucharem Ligi Mistrzów, czy wizyty w pokoju VAR. Nagroda UEFA Grassroots przyznawana jest od 2010 roku. Związana jest w głównej mierze na inicjatywach na poziomie futbolu amatorskiego. Decyzje o wyróżnieniach podejmuje Komitet ds. Rozwoju i Pomocy Technicznej UEFA.

Fot. Amp Futbol Polska

Oprócz odbioru nagrody, nasze ampfutbolistki mogą cieszyć się z powodu dużego wsparcia Energa grupa Orlen, która została Sponsorem Głównym kobiecego projektu. Wcześniej takim wsparciem mogły pochwalić się reprezentacja Polski, która dzięki współpracy walczy o najwyższe cele na międzynarodowych turniejach, a także projekt Junior Amp Futbol, gdzie swoje piłkarskie umiejętności szlifują najmłodsi zawodnicy po amputacjach i z wadami kończyn. Bez wątpienia wsparcie jeszcze bardziej przyczyni się do popularyzacji idei kobiecego amp futbolu zgodnie z mottem drużyny – #AmpfutbolJestPiękny!

– Bardzo cieszymy się, że możemy poszerzyć współpracę z Energa grupa Orlen. Wsparcie, które otrzymują reprezentacja oraz juniorzy pozwala nam na rozwijanie tych projektów oraz osiąganie sukcesów na arenie międzynarodowej. Drużyna ampfutbolowych kobiet to coś naprawdę niesamowitego. Po kilku miesiącach pracy, mamy już grupę świetnych dziewczyn, które z niecierpliwością czekają na swój pierwszy mecz – mówi Prezes Polskiego Związku Amp Futbol, Mateusz Widłak.

————

Informacja prasowa

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL