Fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Powrót na podium po czterech latach! Rafał Wilk z brązowym medalem kolarskich mistrzostw świata

W kanadyjskim Baie-Comeau rozpoczęły się mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym. Fantastycznie w czwartkowej indywidualnej jeździe na czas spisał się Rafał Wilk, zdobywając na handbike’u brązowy medal. 

20-tysięczne Baie-Comeau jest gospodarzem kolarskich mistrzostw świata po raz trzeci. W tegorocznej edycji czempionatu rywalizuje 243 sportowców z niepełnosprawnością z 37 krajów. W konkurencjach na handbike’u biało-czerwone barwy w Kanadzie reprezentują Renata Kałuża, Rafał Mikołajczyk, Rafał Szumiec, Rafał Wilk oraz Krzysztof Plewa, natomiast w wyścigach na tandemie startują Justyna Kiryła z pilotką Kamilą Wójcikiewicz oraz Piotr Kołodziejczuk z pilotem Michałem Podlaskim.

Początek czempionatu w Kanadzie do bardzo udanych może zaliczyć Rafał Wilk, który po czterech latach powrócił na podium mistrzostw świata. We wczorajszej czasówce nasz utytułowany reprezentant pojechał na handbike’u po brązowy krążek będący już dziesiątym w jego karierze trofeum zdobytym w imprezach tej rangi. 47-letni Polak do samego końca mocno walczył o medal z czwartym ostatecznie Francuzem Matthieu Bosredonem, pokonując go różnicą zaledwie dwóch sekund. Lepsze rezultaty od Wilka zdołali wykręcić Austriak Thomas Fruhwirth oraz niepokonany od 2017 roku Holender Jetze Plat, który aktualnie może poszczycić się kolekcją dziewięciu mistrzowskich tytułów w kategorii H4.

Bez medalu pierwszą z dwóch indywidualnych konkurencji zakończyła Renata Kałuża, zajmując w zmaganiach grupy H3 lokatę tuż za podium. Strata Polki do trzeciej w klasyfikacji Brazylijki Jady Martins Malavazzi wyniosła 37 sekund. Tęczowy plastron mistrzyni świata założyła Niemka Annika Zeyen, a na drugim miejscu znalazła się Włoszka Francesca Porcellato.

Na szóstej pozycji w H1 uplasował się w czwartkowej indywidualnej jeździe na czas Rafał Mikołajczyk. Tytuł sprzed roku w tej kategorii zachował najstarszy w stawce 53-letni Włoch Fabrizio Cornegliani. W czołowej trójce finiszowali również Nicolas Pieter du Preez z RPA oraz Belg Maxime Hordies.

Ósmy wynik w H5 uzyskał z kolei Krzysztof Plewa. Do brązowego krążka, po który sięgnął Portugalczyk Luis Costa, zabrakły Polakowi 44 sekundy. Laur zwycięstwa w czasówce powędrował do bezkonkurencyjnego przed rokiem Holendra Mitcha Valize, Drugi w tej konkurencji był Francuz Loic Vergnaud.

Z trudami trasy i zdrowotną dyspozycją mierzył się wczoraj Rafał Szumiec, który przed tygodniem wygrał jazdę na czas podczas Pucharu Świata w Quebecu. Sił tym razem wystarczyło na dziewiąte miejsce. Tu z kolei złoto zdołał obronić 55-letni Włoch Paolo Cecchetto. Srebro przypadło Kanadyjczykowi Charlesowi Moreau, a najlepszą trójkę uzupełnił młodszy od Cecchetto o trzy dekady jego rodak Mirko Testa.

W piątek w Baie-Comeau wyłonieni zostaną mistrzowie świata w jeździe na czas m.in. w rywalizacji tandemowej. Na trasę wyruszą Justyna Kiryła z pilotką Kamilą Wójcikiewicz oraz Piotr Kołodziejczuk z pilotem Michałem Podlaskim. Ponadto poznamy nazwiska zwycięzców w sztafetach na handbike’u, do których zgłoszone zostało trio w składzie Renata Kałuża, Rafał Szumiec, Krzysztof Plewa.

Wyniki – jazda na czas (18,9 km):

Handbike H1:
 1. Fabrizio Cornegliani (Włochy) – 47:41.46
 2. Nicolas Pieter du Preez (RPA) +1:13.36
 3. Maxime Hordies (Belgia) +2:35.57

  6. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +9:40.75
Handbike H3:
 1. Paolo Cecchetto (Włochy) – 31:42.13
 2. Charles Moreau (Kanada) +13.80
 3. Mirko Testa (Włochy) +31.80

  9. Rafał Szumiec (POLSKA) +1:09.60
Handbike H3:
 1. Annika Zeyen (Niemcy) – 36:00.88
 2. Francesca Porcellato (Włochy) +15.90
 3. Jady Martins Malavazzi (Brazylia) +2:05.35
 4. Renata Kałuża (POLSKA) +2:42.57
Handbike H4:
 1. Jetze Plat (Holandia) – 28:10.53
 2. Thomas Fruhwirth (Austria) +38.79
 3. Rafał Wilk (POLSKA) +1:27.33
Handbike H5:
 1. Mitch Valize (Holandia) – 28:18.76
 2. Loic Vergnaud (Francja) +56.04
 3. Luis Costa (Portugalia) +2:14.25

  8. Krzysztof Plewa (POLSKA) +2:58.04

————

Fot. (ilustr.) Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL