Fot. Marcin Banaszkiewicz

Pożegnanie w polskiej rodzinie paraolimpijskiej

Wielki smutek zapanował w polskiej rodzinie paraolimpijskiej. W wieku 61 lat zmarł Andrzej Godlewski, siedmiokrotny medalista letnich igrzysk paraolimpijskich w lekkoatletyce.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Andrzej Godlewski szczególnie upodobał sobie konkurencje techniczne (rzutowe). W konkurencjach tych siedmiokrotnie stawał na podium igrzysk paraolimpijskich, raz na jego najwyższym stopniu i sześć razy na stopniu trzecim.

Największy sukces w sportowej karierze odniósł na igrzyskach paraolimpijskich w Arnhem w 1980 roku. Liczący 24 lata zawodnik okazał się bezkonkurencyjny w finale rzutu dyskiem (kat. niepełnosprawności B). W swojej najlepszej próbie posłał wówczas na odległość 39,36 m. Drugi w klasyfikacji Szwed Gosta Karlsson stracił do Polaka niemal cztery metry. Poza tytułem mistrza paraolimpijskiego Godlewski wywalczył wówczas brązowe krążki w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą.

Podczas kolejnych swoich startów na igrzyskach Godlewski powiększył medalową kolekcję o cztery brązowe trofea. W Seulu był trzeci w rzucie dyskiem i oszczepem, a także w pchnięciu kulą. Po ostatni krążek sięgnął cztery lata później w Barcelonie w konkurencji rzutu oszczepem (wszystkie kat. B2).

Polski sport paraolimpijski poniósł kolejną wielką stratę. Cześć Jego pamięci!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL