Poznaliśmy nazwiska medalistów mistrzostw Polski w narciarstwie biegowym

W dniach 7-8 grudnia w Chochołowskich Termach rozegrane zostały mistrzostwa Polski w narciarstwie biegowym. W zawodach organizowanych przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START medale rozdane zostały w konkurencjach sprinterskich oraz w biegu na dystansach.

Pierwszego dnia rozegrano biegi sprinterskie. W konkurencji kobiet w pozycji siedzącej rywalizowały cztery zawodniczki. Zwycięstwo z czasem 4:21,3 min. odniosła Wioleta Milewska. Za sobą zostawiła Sylwię Drozdowską oraz Katarzynę Zubowicz. Skromniejszą obsadę miały sprinty pań w kategorii stojąc oraz niewidomych i niedowidzących. W tej pierwszej konkurencji 19-letnia Iweta Faron pokonała trzy lata młodszą Jolantę Ligas, zaś w drugiej lepsza od Patrycji Kapłon była Ewa Obłąk.

Liczniejsza obsada towarzyszyła sprintom mężczyzn. W kategorii siedząc rozegrano trzy finały. Po zwycięstwo w kat. LW10-LW11 sięgnął Jarosław Kailing. Nasz reprezentant w wioślarstwie pokonał Leszka Niewiarowskiego oraz Szymona Klimzę. Najlepszy w kat. LW11,5 był Robert Wątor. Za nim na podium uplasowali się Witold Misztela i Krzysztof Plewa. Czterokrotny paraolimpijczyk Kamil Rosiek wygrał w kat. LW12 z Michałem Gadowskim, członkiem naszej kadry parawioślarzy. Brąz wywalczył Kacper Sanecznik. Witold Skupień – wicemistrz świata z 2017 roku nie miał sobie równych w kategorii stojąc. 29-latek wygrał z Mateuszem Cecelonem oraz Krzysztofem Trochimem. W gronie niewidomych i niedowidzących złoto mistrzostw Polski powędrowało do Łukasza Kubicy, drugi był Bartosz Borowiec, a trzeci Robert Niesyczyński.

Następnego dnia rywalizowano w biegu na dystansach. Wśród pań w kat. siedząc ze złota cieszyła się Sylwia Drozdowska, która wyprzedziła Katarzynę Zubowicz i Monikę Pudlis. W połączonej kategorii kobiet w pozycji stojącej oraz kategorii niewidomych i niedowidzących startowały trzy panie. Iweta Faron sięgnęła po drugie złoto, pokonując Ewę Obłąk oraz Jolantę Ligas.

Wśród mężczyzn w grupie siedzącej również rozdano trzy komplety medali. W klasie niepełnosprawności LW10 triumfował Leszek Niewiarowski, przed Krzysztofem Obuchowiczem i Bartłomiejem Sękiem. Pierwsze miejsce w kategorii LW11 i LW11,5 wywalczył Robert Wątor, w tyle pozostawiając Krzysztofa Plewę i Bogdana Króla. Pod nieobecność Kamila Rośka, Kacper Sanecznik wygrał z Michałem Gadowskim. Podium uzupełnił w klasie LW12 Michał Dziuba. W łączonej konkurencji mężczyzn stojąc oraz niewidomych i niedowidzących triumfował Witold Skupień. Ze srebra cieszył się Bartosz Bierowiec, a z brązu Mateusz Cecelon.

Pełne wyniki: I dzień, II dzień

Jutro w fińskim Vuokatti  rozpocznie się Puchar Świata. Udział w nim wezmą m.in.  polscy zawodnicy. Trener kadry narodowej Wiesław Cempa zadecydował, że w Finlandii wystąpią Iweta Faron (KS „Obidowiec” Obidowa), Kamil Rosiek („Start” Nowy Sącz), Witold Skupień (KS „Obidowiec” Obidowa) oraz Łukasz Kubica („Start” Bielsko Biała) wspólnie z przewodniczką Eweliną Marcisz. 27-latka, która jeszcze w Pjongczangu biegła w sztafecie wspólnie z Justyną Kowalczyk, będzie również asystentką trenera. W grupie zawodników z dysfunkcją narządu wzroku poza Kubicą zobaczymy również Piotra Garbowskiego i Pawła Gila. Co warte podkreślenia, serwismanem w polskiej ekipie będzie 25-letni Konrad Motor, który rok temu zakończył karierę sportową, a mający w swoim dorobku punkty PŚ w biegach narciarskich.