Prezydenci polskich miast udekorowali bombki dla uczestników światowych igrzysk osób z zespołem Downa

Na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku odbędą się w tureckiej Antalyi światowe igrzyska osób z zespołem Downa – po raz pierwszy z udziałem polskiej reprezentacji. Wielka świąteczna akcja Radia RFM RF oraz Fundacji im. Brata Alberta, w którą zaangażowano prezydentów największych polskich miast, pozwoli pojechać na te zawody m.in. 15-letniej Jagodzie Litner, która przez problemy zdrowotne zmuszona była zrezygnować ze startu podczas wrześniowych mistrzostw Europy w pływaniu.

Światowe igrzyska osób z zespołem Downa (ang. Trisome Games) to multidyscyplinarna, rozgrywana co cztery lata impreza, w której do startu uprawnieni są zawodnicy z dodatkowym chromosomem 21. pary oraz 9. pary (tzw. trisomia mozaikowa). Historyczne igrzyska z ich udziałem odbyły się w 2016 roku we Florencji. Druga edycja zawodów, które w terminie 31 marca – 7 kwietnia zagoszczą do tureckiej Antalyi, będzie wyjątkowa. Do wielkiej sportowej rodziny oficjalnie dołączy polska reprezentacja, o sile której stanowić będą najlepsi w naszym kraju lekkoatleci, pływacy, judocy oraz gimnastycy. Igrzyska te przeprowadzone zostaną pod nadzorem SU-DS (ang. Sports Union for Athletes with Down Syndrome), międzynarodowej organizacji zajmującej się upowszechnianiem sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa. Organizatorzy już teraz mogą zacierać ręce z zadowolenia. Zainteresowanie zawodami przerosło ich najśmielsze oczekiwania i na ten moment spodziewają się przybycia ponad tysiąca uczestników.

Udział w igrzyskach to wielkie, niespełnione marzenie 15-letniej Jagody Litner, utalentowanej pływaczki z Krakowa, multimedalistki mistrzostw Polski Sprawnych-Razem. Jagoda w tym roku wywalczyła kwalifikację na otwarte mistrzostwa Europy, które w połowie września odbyły się we włoskiej Olbii, jednak problemy zdrowotne pokrzyżowały jej startowe plany, wykluczając ją w ten sposób z walki o medalowe pozycje. Radio RMF FM postanowiło wyjść naprzeciw jej pragnieniom, organizując świąteczną akcję charytatywną, której główny cel stanowiło zebranie środków pieniężnych niezbędnych na pokrycie kosztów wyjazdu do Turcji. Do akcji zaangażowani zostali prezydenci z dziewiętnastu polskich miast (m.in. z Krakowa, Kielc, Rzeszowa, Wrocławia, Łodzi oraz Gdańska), a ich zadanie polegało na udekorowaniu choinkowych bombek, które następnie można było wylicytować na Allegro.

Jagoda Litner. Fot. archiwum Fundacji SONI

– To marzenie (udział w igrzyskach – przyp. red.) naszych najlepszych sportowców, wobec braku systemowego wsparcia, nie spełni się bez pomocy ludzi dobrej woli. Kwota niezbędna do sfinansowania udziału jednego zawodnika to około sześć tysięcy złotych. By zdobyć pieniądze na wyjazd, prowadzimy wiele projektów i zbiórek, a każda pomoc przybliża nas do celu. Mam nadzieję, że udział prezydentów miast oraz nagłośnienie medialne przez jedną z największych stacji radiowych, pozwoli też zwiększyć świadomość dotyczącą potrzeby dofinansowania ze środków publicznych niepełnosprawnych reprezentantów Polski – powiedziała Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI), która po stronie polskiej odpowiedzialna jest za koordynację zgłoszeń oraz wyjazd sportowców na międzynarodowe zawody.

Prezydenci wraz ze swoimi świątecznymi pomocnikami dołożyli wszelkich starań, aby wykonane przez nich ozdoby choinkowe były piękne, kolorowe i jednocześnie niepowtarzalne. Powierzone im zadanie zrealizowali na szóstkę z plusem. Pomysłowość autorów nie znała granic – w ruch poszły mazaki, farbki, pędzle, brokat, a nawet pawie pióra. Licytującym szczególnie przypadła do gustu wypełniona piórami krakowska bombka, która poszła za 1925 złotych, co stanowi rekord licytacji. Łącznie konto Fundacji SONI zasiliła kwota ponad 10 tysięcy złotych, która pozwoli spełnić marzenia nie tylko Jagody Litner, ale również czworga jej przyjaciół z reprezentacji: Magdaleny Dąbrowskiej, Zofii Dzięcioł, Alicji Młodzińskiej oraz Jakuba Muszyńskiego.

Krakowska bombka, która osiągnęła najwyższą cenę podczas licytacji. Fot. dzięki uprzejmości RMF FM
Środki uzyskane dzięki akcji RMF FM to zaledwie kropla w wielkim morzu finansowych potrzeb, dlatego na platformie crowdundingowej pomagam.pl wciąż prowadzona jest zbiórka na wyjazd polskiej reprezentacji na igrzyska: https://pomagam.pl/naigrzyska2020. W imieniu jej organizatorów dziękujemy za wszystkie dokonane wpłaty.

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL