PŚ w biegach narciarskich: Iweta Faron szósta w finale sprintu

Sprinty techniką klasyczną rozpoczęły drugą część pucharowej rywalizacji w niemieckim Finsterau. Najwyższą lokatę z biało-czerwonych w czwartkowych startach wywalczyła Iweta Faron, która w finale tej konkurencji była szósta.

W kwalifikacjach sprintu klasykiem pań z grupy stojącej wystartowało osiem zawodniczek, które w komplecie awansowały do następnej rundy. Iweta Faron (LW8) popisała się trzecim rezultatem w stawce – 4:14,23 min, ustępując na tym etapie zmagań Norweżce Vilde Nilsen oraz Ukraince Liudmile Liaszenko. Specjalizująca się w biathlonowych startach 20-latka pewnie zameldowała się w finale sprintu, w którym zajęła ostatecznie szóstą lokatę. Zmagania w tej kategorii zdominowała 19-letnia Nilsen, zostawiając za sobą wszystkie rywalki. Wyższość tej młodziutkiej, ale doświadczonej już w międzynarodowej rywalizacji biegaczki zmuszone były uznać Ukrainki Liaszenko oraz Julia Batienkowa-Bauman, które zgarnęły odpowiednio srebro oraz brąz. Przed naszą reprezentantką w końcowej klasyfikacji zawodów znalazły się jeszcze Japonka Yurika Abe oraz Rosjanka Julia Michiejewa.

Na półfinale zmagania w grupie niewidomych i niedowidzących zakończył Piotr Garbowski (B3) wraz z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, który w kwalifikacjach wylądował na siódmej lokacie (3:27,64 min). W następnej rundzie nasz zawodnik nie zdołał nawiązać walki z czołówką. W swojej serii przybiegł do mety na ostatnim czwartym miejscu, co w konsekwencji przełożyło się na ósmą pozycję w stawce dziewiętnastu duetów. Złoty medal trafił do rąk Szweda Zebastiana Modina (przew. Jerry Ahrlin), który wpadł na finisz przed Rosjaninem Olegiem Ponomariewem (przew. Andriej Romanow), Białorusinem Jurijem Hołubem (przew. Uładzimir Chapelin) oraz drugim z Rosjan Stanisławem Czochłajewem (przew. Oleg Kołodijczuk). Pozostali biało-czerwoni w kwalifikacjach uplasowali się poza czołową dziesiątką. Piętnasty był ostatecznie Paweł Gil (B3) z przewodnikiem Michałem Lańdą (4:26,19 min), a siedemnasty Paweł Nowicki (B1) z przewodnikiem Janem Kobryniem (4:31,43 min).

Półfinał dziś okazał się również maksimum dla Witolda Skupienia (LW5/7), który w kwalifikacjach miał ósmy wynik (3:27,38 min). W swoim półfinale Polak zamknął sześcioosobową stawkę i ostatecznie zadowolić musiał się jedenastą lokatą. Do finału grupy stojącej zdołało się przebić aż czterech Rosjan. Na podium wskoczyło trzech z nich. Triumfował Władysław Liekomcew przed Witalijem Małyszewem i Ruszanem Minnegułowem. Tuż za nimi uplasowali się Japończyk Taiki Kawayoke, Aleksandr Pronkow oraz Ukrainiec Grigorij Wowczyńskij.

Na eliminacjach zmagania w grupie siedzącej zakończył Kamil Rosiek (LW12), który w 30-osobowej stawce miał czternasty czas – 3:23,53 min. Tu również laur zwycięstwa powędrował do rąk rosyjskiego zawodnika Iwana Gołubkowa, który wpadł na metę przed Ukraińcem Tarasem Radem oraz swoim rodakiem Aleksandrem Dawidowiczem. Tuż za podium znalazł się amerykański weteran wojenny Daniel Cnossen, a stawkę zamknęli Brazylijczyk Cristian Westemaier Ribera oraz drugi z Amerykanów Aaron Pike.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL