PŚ w biegach narciarskich: Witold Skupień na szóstym miejscu

W drugiej części Pucharu Świata w fińskim Vuokatti walka o punkty zaliczane do końcowej klasyfikacji odbywa się w biegach narciarskich. Cała czołówka światowa ma za sobą już starty w biegach średnich techniką dowolną. Najwyżej z biało-czerwonych sklasyfikowany został dziś Witold Skupień, który w zmaganiach grupy stojącej uplasował się na wysokiej szóstej pozycji.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Panowie biegający na stojąco do pokonania w stylu dowolnym mieli dziś cztery pętle o długości 2,5 kilometra każda. 28-letni Witold Skupień (LW5/7) podobnie jak we wcześniejszych pucharowych odsłonach, był jedynym naszym przedstawicielem w tej grupie, na starcie której pojawiło się łącznie 23 zawodników. Skupień, który finiszu po uwzględnieniu wszystkich przeliczników osiągnął czasowy rezultat 25:54,3 min, w tak licznie obsadzonym biegu uplasował się na szóstej pozycji. Najszybciej z dystansem 10 kilometrów (24:03,1 min) rozprawił się pochodzący z Ukrainy Igor Rieptiuk. Walka o drugi i trzeci stopień podium rozegrała się pomiędzy rywalizującymi pod neutralną flagą dwoma Rosjanami, Ruszanem Minnegułowem oraz Wladislawem Liekomcewem. Pojedynek ten rozstrzygnięty został na korzyść Minnegułowa, który do zwycięzcy stracił 30,3 s. Liekomcew z kolei na mecie był wolniejszy od swojego rodaka o 5,9 s.

Rywalizacja o pucharowe punkty biegaczy z dysfunkcją narządu wzroku również odbywała się na dystansie 10 kilometrów. W kategorii tej biało-czerwoni wystawili dwa duety: Łukasza Kubicę z przewodnikiem Wojciechem Suchwałko oraz prowadzonego przez Jakuba Twardowskiego Piotra Garbowskiego (obaj B3). Rywalizację w tej grupie z czasem 24:22,0 min wygrał Szwed Zebastian Modin. Plasujący się na drugiej i trzeciej pozycji Ukraińcy Dmitro Sujarko i Anatolij Kowalewskij stracili na finiszu do Szweda odpowiednio 33,2 s i 1:00,4 min. Wysokie ósme miejsce w gronie szesnastu startujących zajął 44-letni Garbowski, który od zwycięzcy okazał się wolniejszy o 3:15 min. Kubica natomiast na mecie odnotował rezultat o 8:03,2 min słabszy od Modina i był 14.

Szesnasty w grupie 22 biegaczy startujących w pozycji siedzącej był Kamil Rosiek (LW12). W kategorii tej do pokonania było 7,5 kilometra. 100 punktów za zwycięstwo zagarnął Iwan Gołubkow, który dystans ten pokonał w 24:13,6 min. Na drugim miejscu ze stratą 26,9 s znalazł się rodak Gołubkowa, Aleksandr Dawidowicz. Czołową trójkę dopełnił Ukrainiec Taras Rad (strata do triumfatora 1:47,4 min). Liczący 33 lata Rosiek od pierwszego w klasyfikacji zawodnika okazał się wolniejszy o 4:59,1 min.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL