Trzeci dzień pucharowych startów we włoskiej Corridonii przyniósł biało-czerwonym jeden krążek. Po brąz w rozgrywanym przed południem wyścigu ze startu wspólnego pojechała Renata Kałuża.

Po półmetku pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w kolarstwie szosowym na koncie polskiej reprezentacji, która stawiła się we Włoszech w 16-osobowym składzie, znajdowało się sześć krążków, po dwa z każdego kruszcu. Po złote medale w indywidualnej jeździe na czas pojechały Anna Harkowska oraz ścigające się na tandemie Iwona Podkościelna z pilotem Aleksandrą Tecław. Drugie lokaty zgarnęły tandemy w składzie Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka oraz Marcin Polak/Michał Ładosz, zaś na najniższy stopień podium w handbike’ach wskoczyli Rafał Wilk i Renata Kałuża.

Dziś Renata Kałuża dorzuciła do tego dorobku brązowy krążek w wyścigu ze startu wspólnego. Startująca na co dzień w H3 zawodniczka do ścigania powraca po macierzyńskiej przerwie. Triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z 2016 roku podobnie jak w czwartkowej czasówce zmuszona była uznać wyższość Amerykanki Alicii Dany, która zdecydowała się na samotny finisz, oraz reprezentantki gospodarzy Franceski Porcellato. Na pokonanie czterech pętli o długości 9,1 km każda amerykańska mistrzyni potrzebowała 1:30:14 godz. Druga na „kresce” Włoszka straciła do niej sześć minut, a uzupełniająca podium Polka pojechała wolniej o 6:44 min. W grupie tej wystartowało pięć pań.

Poza podium w czasówce kategorii H4 uplasował się tym razem Rafał Wilk. Ubiegłoroczny wicemistrz świata w tej specjalności w 26-osobowej stawce był piąty, mając blisko dwie minuty straty do podium. Od rządzącego w tej grupie od dwóch lat Holendra Jetze Plata dzieliło go natomiast 4:47 min. Reprezentant Oranje dystans 45,5 km przejechał 1:27:03 godz. i jgo przewaga nad drugim w klasyfikacji Austriakiem Thomasem Fruhwirthem wyniosła równe dwie minuty, a będący na trzecim miejscu Australijczyk Grant Allen wpadł na metę 2:24 min po zwycięzcy. Plasujący się na szesnastej pozycji Krystian Giera stracił do Plata 13:05 min, a Arkadiusz Skrzypiński, który znalazł się na 21. lokacie, został zdublowany przez Holendra.

Po raz drugi w Corridonii w najlepszej ósemce Pucharu Świata zameldował się Rafał Szumiec. Piąty zawodnik czwartkowej czasówki tym razem w gronie 44. ścigających się kolarzy z grupy H3 uplasował się na siódmym miejscu, tocząc zacięty bój o tę lokatę na ostatnich metrach z Czechem Tomasem Mosnicką. Strata obu panów do otwierającego klasyfikację Jeana-Francoisa Deberga wyniosła 6:23 min. Belg okazał się dziś jedynym zawodnikiem w stawce, który na odcinku długości 45,5 km zdołał zejść poniżej godziny i 40 minut – 1:38:31 godz. Drugą lokatę wywalczył triumfator jazdy na czas Austriak Walter Ablinger, który dotarł do mety 2:36 min po triumfatorze. Stawkę na podium z takim samym czasem jak czwarty na finiszu Szwajcar Heinz Frei uzupełnił Włoch Vittorio Podesta. Na trzynastej pozycji z blisko dziewięciominutową stratą wylądował ostatecznie Mateusz Witkowski.

Po raz drugi we Włoszech ośmioosobową stawkę w kategorii H1 zamknął Rafał Mikołajczyk, który na liczącej 18,2 km trasie wykręcił wolniejszy od zwycięzcy czas o 20 minut. Decydująca walka o końcowy triumf w zawodach rozegrała się z trzyosobowej grupy. Najwięcej energii na finisz zachował Szwajcar Benjamin Fruh (1:10:00 godz.), który nad sklasyfikowanymi odpowiedno na drugiej i trzeciej lokacie Fabrizio Corneglianim z Włoch oraz Maximem Hordiesem z Belgii miał osiem sekund przewagi.

Wyniki:

Kobiety H3:

 1. Alicia Dana (USA) – 1:30:14 godz.
 2. Francesca Porcellato (Włochy) +6:00 min
 3. Renata Kałuża (POLSKA) 6:44 min

Mężczyźni H4:

 1. Jetze Plat (Holandia) – 1:27:03 godz.
 2. Thomas Fruhwirth (Austria) +2:00 min
 3. Grant Allen (Australia) +2:42 min

  5. Rafał Wilk (POLSKA) +4,47 min
  16. Krystian Giera (POLSKA) +13:05 godz.
  21. Arkadiusz Skrzypiński (POLSKA) +1 okrążenie

Mężczyźni H3:

 1. Jean-Francois Deberg (Belgia) – 1:38:31 godz.
 2. Walter Ablinger (Austria) +2:36 min
 3. Vittorio Podesta (Włochy) +4:46 min

  7. Rafał Szumiec (POLSKA) +6:23 min
  13. Mateusz Witkowski (POLSKA) +8:53 min

Mężczyźni H1:

 1. Benjamin Fruh (Szwajcaria) – 1:10:00 godz.
 2. Fabrizio Cornegliani (Włochy) +8 s
 3. Maxime Hordies (Belgia) +8 s

  8. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +20:08 min

————

Fot: UCI Para-Cycling Road World Cup Corridonia 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.