PŚ w kolarstwie: Brąz Renaty Kałuży w wyścigu ze startu wspólnego

Trzeci dzień pucharowych startów we włoskiej Corridonii przyniósł biało-czerwonym jeden krążek. Po brąz w rozgrywanym przed południem wyścigu ze startu wspólnego pojechała Renata Kałuża.

Po półmetku pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w kolarstwie szosowym na koncie polskiej reprezentacji, która stawiła się we Włoszech w 16-osobowym składzie, znajdowało się sześć krążków, po dwa z każdego kruszcu. Po złote medale w indywidualnej jeździe na czas pojechały Anna Harkowska oraz ścigające się na tandemie Iwona Podkościelna z pilotem Aleksandrą Tecław. Drugie lokaty zgarnęły tandemy w składzie Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka oraz Marcin Polak/Michał Ładosz, zaś na najniższy stopień podium w handbike’ach wskoczyli Rafał Wilk i Renata Kałuża.

Dziś Renata Kałuża dorzuciła do tego dorobku brązowy krążek w wyścigu ze startu wspólnego. Startująca na co dzień w H3 zawodniczka do ścigania powraca po macierzyńskiej przerwie. Triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z 2016 roku podobnie jak w czwartkowej czasówce zmuszona była uznać wyższość Amerykanki Alicii Dany, która zdecydowała się na samotny finisz, oraz reprezentantki gospodarzy Franceski Porcellato. Na pokonanie czterech pętli o długości 9,1 km każda amerykańska mistrzyni potrzebowała 1:30:14 godz. Druga na „kresce” Włoszka straciła do niej sześć minut, a uzupełniająca podium Polka pojechała wolniej o 6:44 min. W grupie tej wystartowało pięć pań.

Poza podium w czasówce kategorii H4 uplasował się tym razem Rafał Wilk. Ubiegłoroczny wicemistrz świata w tej specjalności w 26-osobowej stawce był piąty, mając blisko dwie minuty straty do podium. Od rządzącego w tej grupie od dwóch lat Holendra Jetze Plata dzieliło go natomiast 4:47 min. Reprezentant Oranje dystans 45,5 km przejechał 1:27:03 godz. i jgo przewaga nad drugim w klasyfikacji Austriakiem Thomasem Fruhwirthem wyniosła równe dwie minuty, a będący na trzecim miejscu Australijczyk Grant Allen wpadł na metę 2:24 min po zwycięzcy. Plasujący się na szesnastej pozycji Krystian Giera stracił do Plata 13:05 min, a Arkadiusz Skrzypiński, który znalazł się na 21. lokacie, został zdublowany przez Holendra.

Po raz drugi w Corridonii w najlepszej ósemce Pucharu Świata zameldował się Rafał Szumiec. Piąty zawodnik czwartkowej czasówki tym razem w gronie 44. ścigających się kolarzy z grupy H3 uplasował się na siódmym miejscu, tocząc zacięty bój o tę lokatę na ostatnich metrach z Czechem Tomasem Mosnicką. Strata obu panów do otwierającego klasyfikację Jeana-Francoisa Deberga wyniosła 6:23 min. Belg okazał się dziś jedynym zawodnikiem w stawce, który na odcinku długości 45,5 km zdołał zejść poniżej godziny i 40 minut – 1:38:31 godz. Drugą lokatę wywalczył triumfator jazdy na czas Austriak Walter Ablinger, który dotarł do mety 2:36 min po triumfatorze. Stawkę na podium z takim samym czasem jak czwarty na finiszu Szwajcar Heinz Frei uzupełnił Włoch Vittorio Podesta. Na trzynastej pozycji z blisko dziewięciominutową stratą wylądował ostatecznie Mateusz Witkowski.

Po raz drugi we Włoszech ośmioosobową stawkę w kategorii H1 zamknął Rafał Mikołajczyk, który na liczącej 18,2 km trasie wykręcił wolniejszy od zwycięzcy czas o 20 minut. Decydująca walka o końcowy triumf w zawodach rozegrała się z trzyosobowej grupy. Najwięcej energii na finisz zachował Szwajcar Benjamin Fruh (1:10:00 godz.), który nad sklasyfikowanymi odpowiedno na drugiej i trzeciej lokacie Fabrizio Corneglianim z Włoch oraz Maximem Hordiesem z Belgii miał osiem sekund przewagi.

Wyniki:

Kobiety H3:

 1. Alicia Dana (USA) – 1:30:14 godz.
 2. Francesca Porcellato (Włochy) +6:00 min
 3. Renata Kałuża (POLSKA) 6:44 min

Mężczyźni H4:

 1. Jetze Plat (Holandia) – 1:27:03 godz.
 2. Thomas Fruhwirth (Austria) +2:00 min
 3. Grant Allen (Australia) +2:42 min

  5. Rafał Wilk (POLSKA) +4,47 min
  16. Krystian Giera (POLSKA) +13:05 godz.
  21. Arkadiusz Skrzypiński (POLSKA) +1 okrążenie

Mężczyźni H3:

 1. Jean-Francois Deberg (Belgia) – 1:38:31 godz.
 2. Walter Ablinger (Austria) +2:36 min
 3. Vittorio Podesta (Włochy) +4:46 min

  7. Rafał Szumiec (POLSKA) +6:23 min
  13. Mateusz Witkowski (POLSKA) +8:53 min

Mężczyźni H1:

 1. Benjamin Fruh (Szwajcaria) – 1:10:00 godz.
 2. Fabrizio Cornegliani (Włochy) +8 s
 3. Maxime Hordies (Belgia) +8 s

  8. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +20:08 min

————

Fot: UCI Para-Cycling Road World Cup Corridonia 2019.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL