PŚ w kolarstwie: Rafał Wilk drugi w starcie wspólnym

W sobotę po raz ostatni w kanadyjskim Baie-Comeau zaprezentowali się kolarze ręczni, którzy o punkty zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego. Najlepiej z biało-czerwonych spisał się w tej konkurencji 43-letni Rafał Wilk, który do czwartkowego zwycięstwa w czasówce tym razem dołożył drugie miejsce.

Organizatorzy dla zawodników z H4 przygotowali liczącą 66,2 km trasę. Swoich sił na tym dystansie spróbowało łącznie ośmiu panów. Zwycięstwo w tej kategorii odniósł Austriak Thomas Fruhwirth, który najlepiej z całej stawki zniósł trudy całego wyścigu. 37-latek dojechał do mety w 1:51:52 godz., a wyrównaną walkę z Austriakiem był w stanie nawiązać jedynie zwycięzca czwartkowej indywidualnej jazdy na czas – Rafał Wilk, który finiszował 25 sekund później. Trzecie miejsce ze stratą 5:12 min zajął Niemiec Bernd Jeffre. Na czwartej pozycji ze stratą 6:11 min do zwycięzcy uplasował się ostatecznie Krystian Giera. Drugi kolarz ostatniej czasówki bój o lokatę tuż za podium zmuszony był stoczyć na ostatnich metrach wyścigu z Duńczykiem Michaelem Jorgensenem.

Również czwartą pozycję w zmaganiach grupy H3 zajął Mateusz Witkowski, który w rozgrywanej wcześniej czasówce sklasyfikowany został na siódmym miejscu. Zawodnicy z tej kategorii (łącznie wyruszyło ich na trasę siedemnastu) również rywalizowali o jak najwyższe pozycje na liczącym 66,2 km odcinku. Nasz reprezentant finiszował 2:05 min po zwycięzcy, którym okazał się Austriak Walter Ablinger. Starszy rocznikowo o 5 lat od Witkowskiego Austriak podobnie jak Belg Jean-Francois Deberg pokonał cały dystans w 1:58:12 godz. Na najniższym stopniu podium ze stratą 1:52 min do najlepszych uplasował się doświadczony na międzynarodowej arenie Szwajcar Heinz Frei.

Ponownie piąte miejsce w stawce sześciu panów z H1 zgarnął w sobotnim starcie wspólnym Rafał Mikołajczyk. Kolarze z tej grupy rywalizowali o lokaty na podium na dystansie 28,4 km. Polak był ostatnim klasyfikowanym zawodnikiem, do mety dojechał 12:43 min po zwycięzcy. Z drugiego triumfu w Baie-Comeau cieszy się Szwajcar Benjamin Fruh, który na pokonanie całej trasy potrzebował mniej niż 1:25 godz. (1:24:35 min). 48 sekund po nim finiszował Fin Harri Sopanen, czołową trójkę uzupełnił zaś Czech Patrik Jahoda (+4:12 min).

Siódmą lokatę w gronie dziesięciu zawodników zajął w kategorii H2 Piotr Kacalski. Zawodnik Startu Szczecin na przejechanie liczącej 37,8 km trasy potrzebował 17:13 min więcej niż zwycięzca. Walka o triumf w tej grupie rozstrzygnęła się na ostatnich metrach wyścigu. Lepszymi umiejętnościami sprinterskimi popisał się Hiszpan Sergio Garrote Munoz, który drugiego na finiszu Amerykanina Wiliama Groulxa pokonał różnicą dwóch sekund. Na najniższy stopień podium wskoczył reprezentujący Niemcy Mariusz Frankowski, który finiszował równo szesnaście minut po Hiszpanie.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL