PŚ w szermierce na wózkach: Dariusz Pender z brązem w Warszawie!

Dariusz Pender wywalczył brązowy medal podczas pierwszego dnia Pucharu Świata w szermierce na wózkach rozgrywanego w Warszawie. Na ćwierćfinale swój udział zakończyli floreciści Jacek Gaworski i Zbigniew Wyganowski oraz szpadzistki Marta Fidrych i Patrycja Haręza.

Do rywalizacji florecistów w kat. A przystąpiło 58. zawodników w tym czterech reprezentantów Polski. Dariusz Pender dzięki wygraniu grupy eliminacyjnej, w turnieju głównym miał wolny los w 1/32. Następnie nasz reprezentant pokonał w 1/16 15:3 Brazylijczyka Lenilsona De Oliveirę, zaś w 1/8 rodaka – Rafała Ziomka 15:10.  W ćwierćfinale Polak pewnie pokonał rywala z Chin Li Hao 15:10. Na drodze do zdobycia PŚ stanął mu jednak wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro Richard Osvath. Węgier zwyciężył z Polakiem 15:12. W finale Osvath okazał się lepszy od Rosjanina Romana Fiediajewa. Z trzeciej lokaty cieszył się również Artur Jusupow z Rosji.  Oprócz wspomnianych Pendera i Ziomka (13. pozycja) rywalizowali jeszcze Michał Nalewajek oraz Kasjan Paszkowski, zawody zakończyli na odpowiednio 11 i 28. miejscu.

Jacek Gaworski w walce o ćwierćfinał z Włochem Cimą (fot. Adrian Lipiński)

W kat. B w gronie 23. startujących zawodników mieliśmy trzech naszych florecistów. Jacek Gaworski i Zbigniew Wyganowski zakończyli udział na ćwierćfinale, zaś Adrian Castro na 1/8.  Biało-czerwoni musieli uznać wyższość późniejszych finalistów. Wyganowski zadał Francuzowi Maxime Valetowi dwa trafienia, zaś Gaworski przegrał 9:15 z Brytyjczykiem Dimitrim Coutyą. W wielkim finale Coutya pokonał Valeta 15:12 i sięgnął po Puchar Świata. Podium uzupełnili Zhu Fan Li Chin oraz Anton Datsko z Ukrainy.  Ośmiu szermierzy walczyło w kat. C. Triumfatorem okazał się Koreańczyk Chunhee Park, który w walce o złoto zdecydowanie pokonał Serhii Shavkuna z Ukrainy 15:6. Po brąz sięgnęli Włoch William Russo oraz mający w swoim dorobku medale Igrzysk Paraolimpijskich w pływaniu … Amerykanin Curtis Lovejoy.

Zbigniew Wyganowski w przegranej walce z Maxime Valetem (fot. Adrian Lipiński)

Apetyt na medal miała w szpadzie kobiet w kat. A Marta Fidrych. Nasza reprezentantka w fazie eliminacyjnej wygrała wszystkie sześć spotkań, dzięki czemu została rozstawiona. Swój udział w fazie pucharowej rozpoczęła od pokonania po ciężkiej walce Ukrainki Natalii Mandryk. Polka zachowała więcej zimnej krwi, zadając trafienie przy stanie 14:14. Niestety w kolejnej fazie przegrała z późniejszą triumfatorką Julią Mają 11:15. Tym samym nie obroniła drugiej lokaty w PŚ z zeszłego roku ostatecznie kończąc zmagania w Warszawie na piątym miejscu.  Maja w finale wygrała z brązową medalistką igrzysk paraolimpijskich Jewheniją Breus 8:6. Na trzecim miejscu sklasyfikowane zostały Węgierka Zsuzsanna Krajnyak oraz Rosjanka Alena Jewdokimowa. W 1/16 druga z Polek Renata Burdon przegrała z Natalią Afoniną 12:15 i odpadła z rywalizacji. Startowały 33. zawodniczki.

O zwycięstwie nad Ukrainką Mandryk zdecydowało jedno trafienie (fot. Adrian Lipiński)

Patrycja Haręza w szpadzie kat. B rozpoczęła swój udział od czterech zwycięstw w fazie grupowej. Tak dobra postawa w eliminacjach pozwoliła jej na wolny los w 1/16. Następnie nasza reprezentantka pokonała w 1/8 Białorusinkę Anastasiję Kastsiuczkową jednym trafieniem! W ćwierćfinale lepsza okazała się jednak późniejsza zwyciężczyni turnieju Tetiana Pozniak 6:3. Ukrainka w finale pokonała 11:10 Chinkę Lanzhu Ao. Brązowe medale wywalczyły Saysunee Jana z Tajlandii oraz Ludmiła Wasiliewa z Rosji. W 1/16 odpadła Jadwiga Pacek po przegranej z Węgierką Gyongyi Dani 8:15. Udział wzięło 28. zawodniczek.

Patrycja Haręza w wygranej walce z Białorusinką (fot. Adrian Lipiński)

 

Floret mężczyzn kat. A

1. Richard Osvath (Węgry)
2. Roman Fiediajew (Rosja)
3. Dariusz Pender (Polska)  i Artur Jusupow (Rosja)

11. Michał Nalewajek
13. Rafał Ziomek
28. Kasjan Paszkowski

Floret mężczyzn kat. B

1. Dimitri Coutya (Wielka Brytania)
2. Maxime Valet (Francja)
3. Anton Datsko (Ukraina) i Zhu Fan Li (Chiny)

5. Jacek Gaworski
8. Zbigniew Wyganowski
13. Adrian Castro

Floret mężczyzn kat. C

1. Chunhee Park (Korea Południowa)
2. Serhii Shavkun (Ukraina)
3. Curtis Lovejoy (USA) i William Russo (Włochy)

Polacy nie startowali

Szpada kobiet kat. A

1. Julija Maja (Rosja)
2. Jewhenija Breus (Ukraina)
3. Alena Jewdokimowa (Rosja) i Zsuzsanna Krajnyak (Węgry)
..
.5. Marta Fidrych (Polska)
20. Renata Burdon (Polska)

Szpada kobiet kat. B

1. Tetiana Pozniak (Ukraina)
2. Lanzhu Ao (Chiny)
3. Saysunee Jana (Tajlandia) i Ludmiła Wasiliewa (Rosja)

6. Patrycja Haręza (Polska)
18. Jadwiga Pacek (Polska)

Tabela medalowa I dnia Pucharu Świata

1. Ukraina 1-2-1

2 .Rosja 1-1-3

3. Węgry 1-0-1

4. Wielka Brytania 1-0-0, Korea Południowa 1-0-0

6. Chiny 0-1-1

7. Francja 0-1-0

8. Polska 0-0-1, USA 0-0-1, Włochy 0-0-1, Tajlandia 0-0-1

 

FOTOGRAFIA GŁÓWNA: Dariusz Pender w walce ćwierćfinałowej z Chińczykiem Li Hao (fot. Adrian Lipiński)

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL