Puchar Europy: Podwójny triumf Rafała Wilka w czeskim Louny

Rafał Wilk odniósł dwa efektowne zwycięstwa podczas zawodów Pucharu Europy w czeskim Louny. Trzykrotny mistrz paraolimpijski okazał się dziś najlepszy w czasówce i wyścigu ze startu wspólnego. Poza 42-latkiem na podium zawodów stawali także Krystian Giera, Arkadiusz Skrzypiński oraz Rafał Szumiec.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Po kwietniowej inauguracji we francuskim Rosenau, gdzie Polacy nie startowali, druga odsłona zawodów Pucharu Europy EHC zawitała do Czech. W pierwszej konkurencji sobotniego dnia rywalizacja toczyła się w indywidualnej jeździe na czas. W grupie handbike’ów H4 do walki o czołowe lokaty przystąpiło 16 zawodników. Najszybszy okazał się Rafał Wilk, który na mecie zameldował się z czasem 22:35,2 min. Sklasyfikowany na drugiej pozycji Austriak Alexander Gritsch stracił do niego 1:18,4 min. Stawkę na podium ze stratą 1:53,3 min do zwycięzcy uzupełnił Krystian Giera. Na najbardziej nielubianym przez wszystkich zawodników czwartym miejscu znalazł się Arkadiusz Skrzypiński (+2:18,1 min). Siódmy był Tomasz Łyko (+4:01,8 min), a czołową dziesiątkę zamknął Artur Graczyk (+5:09,8 min).

W wyścigu ze startu wspólnego na podium stanęła trójka biało-czerwonych. Do zwycięstwa w czasówce Rafał Wilk dorzucił po południu drugą victorię. Czterokrotny triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Europy 18 okrążeń pokonał w czasie 1:03:37,6 godz. 2:13,3 min za nim linię mety przekroczył Arkadiusz Skrzypiński. Na trzeciej pozycji ex aequo finiszowali Krystian Giera i Alexander Gritsch. Rezultat obu panów to 1:06:02,1 godz. Na siódmej pozycji znalazł się ponownie Tomasz ŁykoArtur Graczyk był natomiast dziewiąty.

W kategorii H3, w której startowało 27 kolarzy, Rafał Szumiec wywalczył w czasówce drugie miejsce. Na linii mety zameldował się z czasem 25:13,4 min. Szybszy od Polaka okazał Austriak Walter Ablinger, który na finiszu uzyskał 23:42,1 min. Na trzeciej pozycji ze stratą 1:34,5 min do triumfatora znalazł się reprezentant gospodarzy Vaclav Antal. Z pozostałych biało-czerwonych na siódmym miejscu sklasyfikowany został Mateusz Witkowski (+2:24,8 min), jedenasty był Robert Nowicki (+4,09,6 min).

Wyścig ze startu wspólnego zakończył się drugim sobotniego dnia zwycięstwem Waltera Ablingera. Austriak na finiszu uzyskał czas 1:07:06,3 godz. Na drugim miejscu ukończył zmagania Vaclav Antal, który zaledwie o 0,8 s wyprzedził Rafała Szumca. Czas Polaka to 1:08:29,0 godz. Tuż za podium ze stratą 2:39,9 min uplasował się Mateusz WitkowskiRobert Nowicki ukończył zawody na trzynastej pozycji.

 

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL