Fot. World Shooting Para Sport

Rekord Polski w kwalifikacjach, a w finale złoto. Emilia Babska mistrzynią świata w strzelectwie!

Wielki dzień Emilii Babskiej na strzeleckich mistrzostwach świata w Al Ain (ZEA). Znakomita postawa Polki w kwalifikacjach, a następnie w finale zaowocowała zdobyciem przez nią złotego medalu w strzelaniu z karabinka w trzech postawach (R8).

22-letnia Emilia Babska ze strzelectwem sportowym na dobre związała się w 2016 roku. Na co dzień trenuje w sekcji strzeleckiej CWKS Legii Warszawa, gdzie pod okiem doświadczonej kadry szkoleniowej doskonali swoje umiejętności. Pierwsze sukcesy w tej dyscyplinie Babska zaczęła osiągać już po dwóch latach treningów – na jej konto wpadły wówczas pierwsze tytuły mistrzyni Polski. Kiedy poczyniony przez nią progres stawał się coraz bardziej widoczny, ona coraz śmielej zaczęła marzyć o występie na igrzyskach paraolimpijskich. Marzenie to spełniła przed rokiem w Tokio, gdzie zdobyła bezcenne doświadczenie.

Rok 2022 bez wątpienia uznać należy za najlepszy w karierze naszej utalentowanej zawodniczki. Podczas marcowych mistrzostw Europy w Hamar w Norwegii sięgnęła po trzy krążki: dwa srebrne (w tym jeden indywidualny) i jeden brązowy. Trzy miesiące później na Pucharze Świata we francuskim Chateauroux cieszyła się z kolei ze zdobycia paraolimpijskiej kwalifikacji na igrzyska w Paryżu. Swoją postawą na strzelnicy Emilia udowadnia, że może być tam główną kandydatką do medalowych pozycji.

To był dzień pełen wrażeń – tak na szybko skomentowała swój sobotni występ w kobiecej rywalizacji w karabinku w trzech postawach (R8). Do finału mistrzostw świata Polka awansowała z piątego miejsca, a ponadto wynikiem 1150 pkt. wystrzelała nowy rekord kraju. Finał tej konkurencji należał już do naszej reprezentantki, która tytuł mistrzyni świata przypieczętowała rezultatem 455,9 pkt. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Ukrainka Iryna Szczetnik, tracąc ostatecznie do Babskiej 3,1 pkt. Trzecia była natomiast Słowaczka Veronika Vadovicova.

Aktualny dorobek polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata w strzelectwie to pięć krążków, dwa złote i trzy srebrne, co przekłada się wysokie czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej imprezy – za Koreą Południową, Włochami oraz Francją. Mistrzostwa w Al Ain, w których rywalizuje 271 sportowców z 54 krajów, potrwają do najbliższej środy.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL