Fot. Paweł Waligórski

Rekordy życiowe i spektakularne debiuty na mistrzostwach Polski Sprawnych Razem!

W miniony weekend (10-12 września) w Krakowie odbyły się mistrzostwa Polski w pływaniu sportowców z niepełnosprawnością intelektualną zrzeszonych w Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem.

Zawody obfitowały w rekordy życiowe, co pokazuje, że pływacy dobrze przepracowali ostatni rok, oraz w świetne występy debiutujących pływaków w każdej z kategorii. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w konkurencjach dla kobiet i mężczyzn z podziałem na kategorie wiekowe:

1) rocznik 2008 i młodsze (25 m)/dziewczęta, chłopcy,
2) 2005 i młodsze/dziewczęta, chłopcy,
3) 2004 i starsze/kobiety, mężczyźni.

Dodatkowa, czwarta kategoria obejmująca dwie konkurencje (50 metrów stylem dowolnym oraz grzbietowym) dedykowana była zawodnikom z zespołem Downa.

Każdy uczestnik zawodów mógł wystartować w trzech konkurencjach indywidualnych, w tym jednej paraolimpijskiej, oraz w sztafetach stylem dowolnym: 4×50 metrów mężczyzn, kobiet i sztafetach mieszanych.

Do udziału w rywalizacji przystąpiło łącznie 66 zawodników zgłoszonych przez 16 organizacji zrzeszonych w Związku Sprawni Razem (lista zgłoszonych drużyn: https://swimart.pl/pliki/meet/2021/pol/09_12_krakow/kluby.pdf), w tym członkowie kadry narodowej pływaków z niepełnosprawnością intelektualną oraz rosnąca z roku na rok w siłę grupa sportowców z zespołem Downa. Uczestnicy  pokazali wysoki poziom sportowy (lista wyników: https://swimart.pl/zawody/mistrzostwa-polski-w-plywaniu-sprawni-razem-2/).

Głównym celem zawodów było propagowanie i rozwijanie sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mistrzostwa były również ważnym testem dla zawodników z trisomią 21, którzy przygotowują się do udziału w igrzyskach europejskich Trisome Games, które w dniach 4-11 października gościć będzie włoska Ferrara.

Szczególne podziękowania należą się organizatorowi: Małopolskiemu Stowarzyszeniu Społeczno-Sportowemu „Sprawni Razem”, który zapewnił sprawny przebieg zawodów i wspaniałą sportową atmosferę.

————

Fot. Paweł Waligórski/Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem”

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL