Fot. dzięki uprzejmości UVP - Federação Portuguesa de Ciclismo

Renata Kałuża z brązem kolarskich mistrzostw świata!

Kolarskie mistrzostwa świata w portugalskim Cascais przekroczyły właśnie półmetek, a polscy szosowcy zgromadzili na swoim koncie dwa brązowe medale. Z podium w piątkowej jeździe na czas cieszyła się startująca na handbike’u Renata Kałuża.

Medalowy dorobek biało-czerwonych otworzyły wczoraj Dominika Putyra z pilotem Ewą Bańkowską, które w indywidualnej jeździe na czas pojechały na tandemie po brązowy krążek. Piątkowa sesja poranna i wieczorna wyłoniła pozostałych medalistów wśród zawodników ścigających się m.in. na handbike’u. Powody do zadowolenia ma rywalizująca w kategorii H3 Renata Kałuża, która która dwa lata temu w Emmen została w czasówce wicemistrzynią świata. Dziś natomiast Polka wskoczyła na trzeci stopień podium, potwierdzając w ten sposób swoją przynależność do ścisłej czołówki. Tęczowy plastron liderki odzyskała Włoszka Francesca Porcellato, która drugą w klasyfikacji Niemkę Annikę Zeyen pokonała o 21 s, a nad naszą reprezentantką wypracowała zapas 1:02 min.

Poza medalową strefą czasówkę ukończyli Rafał Wilk wraz z Krystianem Gierą, zajmując w H4 odpowiednio siódmą i ósmą lokatę. 46-letniego Wilka od dziesiątego w karierze podium mistrzostw świata dzieliły 34 sekundy. Indywidualnym mistrzem globu już po raz siódmy został Holender Jetze Plat, który od 2017 roku nie przegrał w tej klasie startowej żadnego wyścigu. To w jego osobie należy upatrywać głównego kandydata do skompletowania podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio podwójnej złotej korony. Srebrny oraz brązowy kruszec zgarnęli świetnie przygotowani Austriacy, Thomas Fruhwirth wraz z Alexandrem Gritschem, tracąc do przewodzącego stawce zawodnika Oranje 35 s oraz 1:34 min.

Triumfem holenderskiego kolarza zakończyły się również zmagania w grupie H5, gdzie po złoto sięgnął Mitch Valize. 26-latek miał pełen podgląd na poczyniania swoich najgroźniejszych rywali, ponieważ wyruszył na trasę jako ostatni. Mistrzowski tytuł przypieczętował z przewagą 22 sekund nad Francuzem Loicem Vergnaudem. Zamykający najlepszą trójkę Irlandczyk Gary O’Reilly stracił już do niego blisko dwie minuty. Siódmy wynik uzyskał natomiast Krzysztof Plewa, który pojechał wolniej od nowego mistrza świata o ponad cztery minuty.

W najliczniej obsadzonej kategorii H3 złoty medal i tęczowa koszulka powędrowały do Paolo Cecchetto, któremu przed dwoma laty przyszło cieszyć się ze srebra. Jeden z najstarszych zawodników w stawce (w lipcu skończy 54 lata – przyp. red.) zwyciężył z zaliczką 36 sekund nad plasującym się na drugim miejscu Hiszpanem Luisem Miguelem Garcia-Marquina Cascallaną. Brąz ze stratą 52 sekund przypadł ostatecznie mistrzowi globu z 2019 roku, Vico Merkleinowi z Niemiec. Pierwszą dziesiątkę najlepszych rezultatów zamknął Rafał Szumiec, tracąc do znakomitego Włocha 2:10 min.

Włoski hymn wybrzmiał również podczas dekoracji najlepszych panów w H1. Tu z kolei nie było mocnych na Fabrizio Corneglianiego, który obronił tytuł zdobyty w holenderskim Emmen. Całe podium w tej kategorii zajęli medaliści poprzednich mistrzostw. Po srebro pojechał pochodzący z RPA Nicolas Pieter du Prez, a brąz trafił do rąk Belga Maxime Hordiesa. Różnice pomiędzy poszczególnymi zawodnikami były w tej grupie mocno zróżnicowane. Zamykający dziesięcioosobową stawkę Rafał Mikołajczyk okazał się wolniejszy od triumfatora indywidualnych zmagań o blisko dziesięć minut.

Wyniki:

Handbike H1 – 16,8 km:
 1. Fabrizio Cornegliani (Włochy) – 36:44,80 min
 2. Nicolas Pieter du Prez (RPA) +1:42 min
 3. Maxime Hordies (Belgia) +3:17 min

  10. Rafał Mikołajczyk (POLSKA) +9:44 min
Handbike H3 – 16,8 km:
 1. Francesca Porcellato (Włochy) – 28:38,17 min
 2. Annika Zeyen (Niemcy) +21 s
 3. Renata Kałuża (POLSKA) +1:01 min
Handbike H3 – 25,2 km:
 1. Paolo Cecchetto (Włochy) – 37:59,20 min
 2. Luis Miguel Garcia-Marquina Cascallana (Hiszpania) +36 s
 3. Vico Merklein (Niemcy) +52 s

  10. Rafał Szumiec (POLSKA) +2:10 min
Handbike H4 – 25,2 km:
 1. Jetze Plat (Holandia) – 35:27,10 min
 2. Thomas Fruhwirth (Austria) +35 s
 3. Alexander Gritsch (Austria) +1:34 min

  7. Rafał Wilk (POLSKA) +2:08 min
  8. Krystian Giera (POLSKA) +2:26 min
Handbike H5 – 25,2 km:
 1. Mitch Valize (Holandia) – 36:01,84 min
 2. Loic Vergnaud (Francja) +22 s
 3. Gary O’Reilly (Irlandia) +1:55 min

  7. Krzysztof Plewa (POLSKA) +4:14 min

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL