Igor Sikorski na trzecim miejscu w Pucharze Europy

W austriackim Leogangu zakończył się Puchar Europy w narciarstwie alpejskim. Po jedyny dla Polski krążek sięgnął Igor Sikorski, który w czwartkowym slalomie gigancie uplasował się na trzeciej pozycji.

W dwudniowym programie zawodów przewidziano zmagania w slalomie gigancie oraz slalomie. Podobnie jak trzy tygodnie wcześniej w szwajcarskim Veysonnaz do walki o zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Europy punkty przystąpiło dwóch naszych reprezentantów: ścigający się na monoski Igor Sikorski oraz startujący w pozycji stojącej Andrzej Szczęsny.

W czwartkowej alpejskiej konkurencji, slalomie gigancie, najlepiej z dwójki biało-czerwonych spisał się 30-letni Igor Sikorski, kończąc rywalizację w grupie siedzącej na trzeciej lokacie. Brązowy medalista z igrzysk w Pjongczangu stracił blisko jedenaście sekund do triumfatora, którym okazał się aktualny mistrz paraolimpijski w tej specjalności Norweg Jesper Pedersen. Na drugiej pozycji uplasował się Włoch Rene de Silvestro, który objął prowadzenie po półmetku zmagań, jednak wskutek drobnych błędów popełnionych w drugim przejeździe nie zdołał dowieźć zwycięstwa do mety. W piątkowym slalomie zaliczony już w pierwszej rundzie upadek na trasie wyeliminował Sikorskiego z walki o podium. Tym razem również nie było mocnych na Pedersena, który w końcowej klasyfikacji ponownie wyprzedził de Silvestro, a trzeci był Holender Thijn Speksnijder. W pierwszych zawodach ostatecznie sklasyfikowano pięciu panów, w drugich natomiast tylko czterech.

W rywalizacji panów grupy stojącej lokaty na podium rozdzielili między sobą Rosjanie, zachowując taką samą kolejność na finiszu w obu rozgrywanych w ramach Pucharu Europy konkurencjach. Poza zasięgiem rywali okazał się siedmiokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich Aleksiej Bugajew, który w końcowej klasyfikacji zawodów wyprzedził Aleksandra Aliabiewa oraz Aleksieja Mikuszyna. Andrzej Szczęsny otworzył drugą dziesiątkę najlepszych wyników w slalomie gigancie, a w zakończonych dzień później slalomowych zmaganiach zaprezentował się jeszcze lepiej, zajmując dobrą szóstą pozycję. Rywalizację w obu konkursach ukończyło odpowiednio 16 oraz 13 alpejczyków.

Już za kilka dni alpejczyków ponownie będą czekać międzynarodowe występy w austriackim Leogangu. W dniach 16-19 lutego odbędzie się tu bowiem kolejna w tym sezonie odsłona Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, w ramach której dwukrotnie wyłonieni zostaną zwycięzcy w slalomie gigancie oraz slalomie.

Wyniki:

Grupa siedząca:
Slalom gigant:
 1. Jesper Pedersen (Norwegia) – 1:48,53 min
 2. Rene de Silvestro (Włochy) – 1:50,29 min
 3. Igor Sikorski (POLSKA) – 1:59,26 min
Slalom:
 1. Jesper Pedersen (Norwegia) – 1:30,40 min
 2. Rene de Silvestro (Włochy) – 1:36,08 min
 3. Thijn Speksnijder (Holandia) – 2:04,78 min

  Igor Sikorski (POLSKA) – nie ukończył
Grupa stojąca:
Slalom gigant:
 1. Aleksiej Bugajew (Rosja) – 1:46,86 min
 2. Aleksander Aliabiew (Rosja) – 1:51,20 min
 3. Aleksiej Mikuszyn (Rosja) – 1:51,47 min

  11. Andrzej Szczęsny (POLSKA) – 2:11,36 min
Slalom:
 1. Aleksiej Bugajew (Rosja) – 1:32,39 min
 2. Aleksander Aliabiew (Rosja) – 1:39,97 min
 3. Aleksiej Mikuszyn (Rosja) – 1:43,90 min

  6. Andrzej Szczęsny (POLSKA) – 1:52,78 min

————

Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL