Fot. Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Sowiński i Babska wystrzelali medale i paraolimpijskie kwalifikacje na igrzyska w Paryżu!

Piękny początek polskiej reprezentacji w odbywającym się w tym tygodniu w Chateauroux Pucharze Świata w strzelectwie sportowym! Złoty medal w strzelaniu z pistoletu sportowego wywalczył Szymon Sowiński, a po srebrny krążek w karabinku pneumatycznym stojąc sięgnęła Emilia Babska. Oboje mogą również świętować zdobycie dla kraju pierwszych paraolimpijskich przepustek na Paryż 2024.

Rozpoczęty dziś we francuskim Chateauroux Puchar Świata w strzelectwie sportowym to najliczniej w historii obsadzona impreza tej rangi. W zawodach, które potrwają do niedzieli, swój start potwierdziło 270 sportowców reprezentujących aż 50 krajów. To równocześnie pierwsze zawody, podczas których można uzyskać przepustki na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Łącznie w dniach 7-12 czerwca rozdysponowanych zostanie 18 takich slotów kwalifikacyjnych.

Już w pierwszym dniu biało-czerwoni mogli cieszyć się z dwóch kwalifikacji dających prawo startu na najbliższych letnich igrzyskach. Znakomicie w strzelaniu z pistoletu sportowego P3 spisał się Szymon Sowiński, który w tej właśnie specjalności sięgnął w Tokio po historyczny dla polskiego strzelectwa paraolimpijski krążek. 40-letni zawodnik Startu Zielona Góra do dzisiejszego finału Pucharu Świata awansował z siódmym wynikiem, by ostatecznie zdeklasować w nim z dorobkiem 30 punktów całą konkurencję. Drugie miejsce z trzema oczkami mniej na koncie wywalczyła pochodząca z Macedonii Olivera Nakovska-Bikova, zaś stawkę na podium uzupełnił aktualny mistrz paraolimpijski Chińczyk Huang Xing. Poza wąskim ośmioosobowym finałem znaleźli się Kacper Pierzyński (16. miejsce) oraz Sławomir Okoniewski (27.), którym wraz z Sowińskim dodatkowo przypadł brąz w klasyfikacji drużynowej.

Kolejne fantastyczne zawody ma za sobą Emilia Babska, która coraz mocniej akcentuje swoją przynależność do absolutnej czołówki światowej w tej dyscyplinie. 22-latka w marcu tego roku osiągnęła największy jak dotąd w karierze indywidualny sukces i sięgnęła po srebro mistrzostw Europy w strzelaniu z karabinka pneumatycznego w postawie stojącej (R2). W dzisiejszym finale tej konkurencji z udziałem ośmiu pań strzelczyni CWKS Legii Warszawa uzyskała 247,6 pkt., co w ostatecznym rozrachunku dało jej srebro i podobnie jak w przypadku Szymona Sowińskiego kwalifikację dla kraju na igrzyska w Paryżu. Polska reprezentantka zmuszona była uznać wyższość paraolimpijskiej mistrzyni z Tokio, Hinduski Avani Lekhary, która rezultatem 250,6 pkt. poprawiła o punkt własny rekord świata. Brązowy krążek powędrował natomiast do Szwedki Anny Normann.

Poza wąskim finałem w karabinku pneumatycznym stojąc (R1) znalazł się Marek Dobrowolski, zajmując w kwalifikacjach szesnastą lokatę. Triumfatorem Pucharu Świata ku zadowoleniu gospodarzy został Francuz Jean-Louis Michaud, który pokonał różnicą 1,9 pkt. Węgra Csabę Rescika. Trzeci w finale był Słowak Radoslav Malenovsky.

————

Fot. (ilustr.) Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL