Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Sport jest jeden: biegacze narciarscy wystartują na wspólnych zawodach!

Wspólne zawody Pucharu Świata odbędą się w niemieckim mieści Drezno zarówno dla pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych biegaczy. Taka sytuacja, że sportowcy wystąpią na tej samej imprezie, w  tym samym czasie i na tej samej trasie, będzie mieć miejsce w biegach narciarskich po raz pierwszy.

Biegacze i biegaczki powalczą w zawodach w Niemczech w terminie 11-19 stycznia przyszłego roku. W ramach zawodów PŚ rozegrane zostaną w Dreźnie sprinty, zaplanowano kwalifikacje na 11 stycznia, dzień później odbędą się półfinały i finały. Następnie pozostałe biathlonowe i biegowe konkurencje w ramach PŚ osób niepełnosprawnych zostaną rozegrane w oddalonym o około 50 kilometrów Altenbergu. – „To fantastyczna możliwość zobaczenia wspaniałych występów najlepszych zawodników w para-narciarstwie, oraz niezwykle ważne zawody dla naszych sportowców” – powiedział szef federacji World-Para Nordic Skiing Dimitrije Lazarovski. – „Zawsze naszą intencją było zaoferowaniem zawodników jak najlepszych warunków, aby w pełni zaspokoić ich potencjał” – dodał. Puchar Świata następnie powędruje do niemieckiego Finsterau (1-8.02.2020r.), szwedzkiego Östersund (17-22.03.2020r.), gdzie odbędzie się finał cyklu. Wcześniej zawody odbędą się w norweskim Lillehammer (8-15.12.2019r.).

Organizacja wspólnych imprez, w ramach których publiczność może śledzić zmagania zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych sportowców, zdarza się coraz częściej. Podczas wielkoszlemowych turniejów tenisowych swoje tytuły mogą wywalczyć tenisiści na wózkach. W kajakarstwie, wioślarstwie czy jeździectwie na mistrzostwach świata program obejmuje starty zarówno sportowców pełnosprawnych jak i konkurencje dla osób niepełnosprawnych. Przy okazji takich imprez niewątpliwie wzrasta świadomość społeczeństwa i kibiców o tym, czym jest ruch paraolimpijski i jak może być interesujący. Obejrzenie wyczynów najlepszych sportowców może zachęcić osoby niepełnosprawne do uprawiania sportu.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL