Sport paraolimpijski na wyciągnięcie ręki z Polską Fundacją Paraolimpijską

Polska Fundacja Paraolimpijska realizuje projekt „e-galeria” w przestrzeni wirtualnej, prezentując aktywność osób z niepełnosprawnością oraz wydawnictwa do nich skierowane.

W związku z realizacja projektu zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne poświęcone paraolimpijczykom, otwarta zostanie galeria zdjęć (podczas otwarcia spotkanie z najlepszymi polskimi sportowcami niepełnosprawnymi) a także udostępniony zostanie publicznie audiobook wydawnictwa alfabetem Braille`a „Niewidzialny Wszechświat”. Projekty opisane poniżej realizowane są dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu oraz Narodowego Centrum Kultury.

Film „Turniej”

Zdobył główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Sportowych w Gdyni w kategorii Duch Olimpizmu, pokonując m.in. produkcje Eurosportu, telewizji holenderskiej i portugalskiej. Bohaterami filmu są sportowcy z niepełnosprawnością: Natalia Partyka – tenisistka stołowa, która w 2008 roku przygotowywała się do pierwszego wspólnego startu zarówno na igrzyskach olimpijskich jak i paraolimpijskich w Pekinie; Sylwester Flis – niepełnosprawny hokeista, mistrz (zespół USA) i król strzelców na igrzyskach paraolimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku, były trener reprezentacji Polski w hokeju na sledżach, Robert Plichta – biegacz klubu Startu Gdańsk i Tomasz Hamerlak – maratończyk z Bielska-Białej.

Premiera 29 października, godz. 20.00

„Niewidzialny Wszechświat” – audiobook

Spotkanie z twórcami i premierowa prezentacja audiobooka, który jest drugim na świecie wydawnictwem dla osób niewidomych i niedowidzących (alfabet Braille`a i druk powiększony) odsłaniającym dla tej grupy odbiorców tajemnice Wszechświata. Autorzy Robert Szaj, prof. Maciej Mikołajewski i Przemysław Rudź wprowadzają czytelników w tajemniczy świat planet, gwiazd, galaktyk i czarnych dziur. Do wydawnictwa tradycyjnego, papierowego dołączona jest także płyta z autentycznymi dźwiękami kosmosu. Audiobook dostępny będzie dla każdego w internecie.

Premiera 30 października, godz. 20.00

Film „Natalia”

Historia początku błyskotliwej sportowej kariery Natalii Partyki, która dzisiaj  jest symbolem światowego sportu. To jedyny sportowiec na naszym globie, który wziął udział zarówno w trzech igrzyskach olimpijskich (Pekin, Londyn i Rio de Janeiro) oraz igrzyskach paraolimpijskich (Sydney, Ateny, Pekin, Londyn i Rio de Janeiro). Natalia Partyka uzyskała już kwalifikację do udziału w igrzyskach olimpijskich jak i paraolimpijskich w Tokio.  W rywalizacji osób z niepełnosprawnością, niepokonana od 17 lat.

Premiera 31 października, godz. 20.00

Film „Mistrzostwa”

Film Michała Juszczakiewicza i Roberta Szaja o mistrzostwach świata w piłce siatkowej na siedząco, które odbyły się w Elblągu w 2014 roku. Organizacja tego wydarzenia była wielkim sukcesem organizacyjnym Klubu IKS Atak Elbląg. Film przedstawia przebieg oraz samą organizację wydarzenia. Nigdy jeszcze na taka skalę w Polsce nie zaangażowano tysięcy kibiców, którzy wspierali najlepsze zespoły z całego świata.

Premiera 3 listopada, godz. 20.00

Wystawa „Polscy Paraolimpijczycy – Droga do Tokio”

To niesamowity zbiór kilkudziesięciu zdjęć, w większości autorstwa Roberta Szaja, którego wspierali także Adam Nurkiewicz, Lidia Szaj-Śliwka, Jarosław Pastuła i Mariusz Niewiarowski. Fotografie przedstawiają zmagania polskich paraolimpijczyków na najważniejszych zawodach sportowych świata z ostatnich 20 lat, a także tegoroczne przygotowania do przełożonych na przyszły rok letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Podczas wirtualnego wernisażu będzie można obejrzeć wszystkie zdjęcia z wystawy. W trakcie transmisji nastąpi połączenie „na żywo” z wybitnymi polskimi paraolimpijczykami, w tym z Natalią Partyką, Katarzyną Rogowiec, Lucyną Kornobys czy Grzegorzem Plutą.

Premiera wirtualnego wernisażu 6 listopada, godz. 20.00

**********

Projekt wspierany jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci” oraz przez Ministerstwo Sportu w ramach Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 r.

Materiały dostępne będą w dniu premiery „na żywo” oraz po zakończeniu relacji live.

Strony, na których prezentowane będą premierowo opisane wydarzenia:

Polska Fundacja Paraolimpijska,
Niepełnosprawni – Pełnosprawni w Sporcie,
E-Galeria,
Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach,
http://www.youtube.com/c/NICOLAUSCOPERNICUSOBSERVATORY.

————

Fot. główne: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL