Sportowcy z zespołem Downa gotowi na podbój Padwy!

W poniedziałek 4 września 2023 r. w Padwie startują mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa z udziałem 32-osobowej reprezentacji naszego kraju. W jej składzie znajdzie się siedemnastu utytułowanych zawodników judo, lekkiej atletyki, pływania i pływania artystycznego. Są to sportowcy reprezentujący kluby i sekcje z różnych miejsc w Polsce, multimedaliści zawodów krajowych. Wielu z nich ma na koncie medale uzyskane we współzawodnictwie na arenach międzynarodowych.

– Na mistrzostwa jedziemy z różnych części kraju i dopiero na miejscu stworzymy jedną reprezentację. Pierwsi sportowcy wraz z trenerami i kadrą techniczną ruszają na zawody już w niedzielę – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji SONI. – To lekkoatleci i pływacy, którzy od poniedziałku będą aklimatyzować się i trenować do startów. Konkurencje pływackie będą rozgrywane od 5 września na 50-metrowym otwartym basenie PADOVANUOTO, a lekkoatletyczne od 6 września na stadionie DACIANO COLBACHINI. We wtorek dołączą do nas zawodnicy judo. W drużynie biało-czerwonych są mistrzowie Europy i świata z lat ubiegłych, ale też po raz pierwszy występujący na arenie międzynarodowej zawodnicy judo i pływania.

Na mistrzostwach w Padwie wystąpią sportowcy trenujący indywidualnie i w klubach sportowych z Elbląga, Gdańska, Gliwic, Kędzierzyna-Koźla, Piotrkowa Trybunalskiego i Warszawy. Wielu z nich przygodę ze sportem zaczęło w ramach rehabilitacji. Dziś to ich sposób na życie. Godząc treningi ze szkołą, zawodnicy mocno pracowali, by zdobyć wymagane kwalifikacje i zmierzyć się na arenie międzynarodowej.

Mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa w Padwie odbędą się w dniach 4-10 września. Weźmie w nich udział 514 uczestników z 22 krajów. Zawody organizowane są pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SUDS) zrzeszającej międzynarodowe federacje sportu dla osób z zespołem Downa. Od 2018 roku koordynatorem udziału reprezentacji Polski w mistrzostwach SUDS jest Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI) działająca na rzecz wspierania rozwoju i promocji sportu osób z niepełnosprawnościami.

Partnerami wydarzenia są miasto Gliwice oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, a także inne organizacje i instytucje wspierające treningi i wyjazd polskich zawodników na mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa 2023.

————

Informacja prasowa
Fot. SONI

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL