Igrzyska paraolimpijskie w 1984, które odbyły się w austriackim Innsbrucku słynącym ze świetnym warunków do uprawiania sportów zimowych, były pierwszymi zorganizowanymi przez Międzynarodowy Komitet Koordynacyjny Światowych Organizacji dla Niepełnosprawnych (ICC) powołany do życia 15 marca 1982 roku.
[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]
Liczba uczestników wyniosła 419, sportowcy z 22 krajów rywalizowali w trzech dyscyplinach: biegach narciarskich, łyżwiarstwie szybkim na sledżach oraz narciarstwie alpejskim. Medale rozdano w 107 konkurencjach, aż w 56 alpejskich, 35 biegowych oraz 16 łyżwiarskich. Duża liczba konkurencji w narciarstwie alpejskim pomogła wygrać klasyfikację medalową Austriakom. Sięgnęli oni po 70 medali, w tym 34 złote, 19 srebrnych oraz 17 brązowych. Na drugim miejscu uplasowali się Finowie, którzy dziewiętnastokrotnie cieszyli się ze złota, ponadto dziewięciokrotnie byli na drugim miejscu i sześciokrotnie na trzecim. Norwegowie tym razem nie cieszyli się ze zwycięstwa w klasyfikacji medalowej, choć mieli więcej krążków od Finów (aż 41), to skończyli na trzeciej lokacie. Reprezentanci tego kraju sięgnęli po 15 złotych medali, oraz po 13 srebrnych o brązowych. Ogromny postęp poczynili Amerykanie, w Geilo mieli w debiucie sześć krążków, zaś w Innsbrucku zdobyli ich aż 35! Pierwsze złote krążki wywalczyły Polska i Nowa Zelandia, zaś medale Wielka Brytania, Włochy oraz Jugosławia.
Zawody w Innsbrucku były świetne w wykonaniu naszych zawodników. Kadrę stanowiło szesnaście osób, dwunastu mężczyzn i cztery kobiety. Biało-czerwoni znaleźli się na dziewiątym miejscu z trzynastoma medalami. Wynik ten pozostaje najlepszym osiągniętym na zimowych igrzyskach paraolimpijskich w wykonaniu Polaków. Trzykrotnie nasi reprezentanci stanęli na najwyższym stopniu podium. Dwukrotnie tej sztuki Marian Niedźwiadek na 5 i 10 kilometrów w klasie niepełnosprawności LW3. Mistrzyniami paraolimpijskimi w sztafecie 3×5 km (LW2-9) zostały nasze panie Barbara Chmielecka, Jolanta Kochanowska oraz Henryka Kochanowska. Dwa srebra dołożył rywalizujący z Niedźwiadkiem Kazimierz Wyszowski, w tych samych konkurencjach dwa brązy wywalczył również Czesław Kwiatkowski. Biało-czerwoni rozdali medale miedzy sobą. Dwukrotnie po trzecią lokatę sięgnęła Barbara Chmielnicka. Aż cztery brązy mieliśmy w narciarstwie alpejskim, trzy Elżbiety Dadok i jeden Franciszka Tracza.
Największymi bohaterami Igrzysk zostali przedstawiciele narciarstwa alpejskiego Austriak Helmut Falch, Szwedka Gunilla Ahren oraz Amerykanin Paul Dibello, którzy zdobyli cztery złote medale. Taki sam wyczyn udał się jednej łyżwiarce szybkiej na sledżach, Lahji Haemaelaeinen z Finlandii. Z dorobkiem trzech złotych medali i jednym srebrnym igrzyska paraolimpijskie zakończyło aż siedmiu sportowców – Austriacy Rainer Bergmann i Josef Meusburger oraz ich rodaczki Brigitte Madlener oraz Christine Winkler, gwiazda poprzednich igrzysk Norweżka Brit Mjaasund Oejen w łyżwiarstwie oraz alpejczyk z RFN Niko Moll i jego rodaczka Reinhild Moeller.
Zimowe igrzyska paraolimpijskie (kliknij na miejscowość, aby przeczytać więcej): Örnsköldsvik 1976, Geilo 1980, Innsbruck 1984, Innsbruck 1988, Albertville 1992, Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Turyn 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014.
Polacy w Innsbrucku
Wyniki przedstawione poniżej zostały opracowane na podstawie danych zamieszczonych na oficjalnej stronie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego – www.paralympic.org.