Screen: sport.tvp.pl

Srebro i brąz kajakarzy na mistrzostwach Europy w Monachium!

Dwa medale – srebro oraz brąz – to dorobek pięcioosobowej kadry paraolimpijskiej kajakarzy na mistrzostwach Europy, których gospodarzem w dniach 18-21 sierpnia było Monachium. Wicemistrzem Starego Kontynentu w kajakowej konkurencji KL3 został Mateusz Surwiło (START Zielona Góra). Po trzecie miejsce na kanadyjce VL1 popłynęła natomiast Karolina Bronowicz (START Białystok).

Mateusz Surwiło od wielu sezonów stanowi solidny punkt reprezentacji Polski w kajakarstwie. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach paraolimpijskich, sięgał po medale mistrzostw świata i Europy, a podczas sierpniowego czempionatu globu w kanadyjskim Halifaxie uplasował się na wysokiej szóstej pozycji. W niedzielnym finale 30-letni Surwiło od samego początku narzucił swoim rywalom piorunujące tempo, dzięki czemu przez większość liczącego łącznie 200 metrów dystansu przewodził stawce. Dopiero w końcówce zawodnik Startu Zielona Góra został wyprzedzony przez świeżo upieczonego mistrza świata w konkurencji kajakowej KL3 Juana Antonio Valle, który kolejny w tym roku tytuł przypieczętował czasem 40,939 s. Polak ostatecznie okazał się słabszy od Hiszpana o 0,527 s, natomiast będący na trzecim miejscu Brytyjczyk Jonathan Young stracił do zwycięzcy 1,067 s.

Z medalem ze swojego drugiego międzynarodowego startu wróciła również Karolina Bronowicz, która swoją przygodę z kajakarstwem rozpoczęła w kwietniu tego roku. W Monachium 35-latka zaprezentowała się w wyścigu kanadyjek VL1, mając za rywalki dwie zawodniczki gospodarzy. Najlepiej spisała się Lillemor Koeper, wygrywając finał z rezultatem 1:20,886 min. Druga na mecie Esther Bode była wolniejsza od koleżanki o 1,791 s. Polka do szybszej z Niemek straciła 9,876 s.

Do udanych mistrzostwa w Monachium zaliczyć może Robert Wydera, który w najliczniej obsadzonej kategorii VL3 popłynął na kanadyjce po znakomitą piątą lokatę. Wcześniej w zwycięskim półfinale 25-latek po raz pierwszy w karierze zdołał zejść w tej konkurencji poniżej 50 sekund, uzyskując 49,710 s. Mistrzem Europy został mistrz świata z Halifaxu, Brytyjczyk Jack Eyers, który tytuł przypieczętował wynikiem 47,214 s. Tuż za nim ze stratą odpowiednio 1,718 s i 1,890 s uplasowali się Ukrainiec Władysław Jepifanow oraz Francuz Eddie Potdevin. Nasz reprezentant wpadł z kolei na finisz 3,203 s po Brytyjczyku.

W tej samej specjalności (VL3) szósta wśród kobiet była Justyna Regucka, tracąc 14,093 s do najmocniejszej tego dnia Charlotte Henshaw (57,020 s). Utytułowana i doświadczona Brytyjka stoczyła wyrównaną walkę ze swoją rodaczką Hope Gordon, którą pokonała o 0,170 s. Podium ze stratą 4,902 s do triumfatorki uzupełniła Ukrainka Natalia Łagutenko.

W ostatnie polskiej konkurencji, finale kajakarek KL2, na siódmej pozycji znalazła się Kamila Kubas, którą od najlepszej Brytyjki Emmy Wiggs dzieliło 10,389 s. Druga na „kresce” była jej koleżanka z kadry Charlotte Henshaw (+2,042 s), zaś trzecie miejsce zajęła Węgierka Katalin Varga (+2,981 s). Rezultat zwyciężczyni to 47,845 s.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL