Historyczny występ polskiej reprezentacji podczas Światowych Igrzysk Osób z Zespołem Downa

W dniach 31 marca – 7 kwietnia 2020 roku odbędą się w tureckiej Antalyi II Światowe Igrzyska Osób z Zespołem Downa (Trisome Games). Po raz pierwszy z udziałem polskich zawodników, którzy spróbują swoich sił w czterech spośród ośmiu medalowych dyscyplin.

Trisome Games to multidyscyplinarna, rozgrywana w cyklu czteroletnim impreza stworzona z myślą o osobach z zespołem Downa, które w życiu codziennym realizują swoje sportowe pasje. Organizację pierwszej edycji Światowych Igrzysk Osób z Zespołem Downa powierzono Florencji. Druga odsłona zawodów, które w dniach 31 marca – 7 kwietnia 2020 roku odbędą się w tureckiej Antalyi, będzie wyjątkowa, bowiem w gronie debiutujących ekip powitana zostanie polska reprezentacja.

Zawody odbywać się będą pod auspicjami międzynarodowej federacji SU-DS (ang. Sports Union for Athletes with Down Syndrome) zajmującej się upowszechnianiem sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa. Organizacja ta skupia w swoich szeregach 57 krajów członkowskich, które w ramach jej istnienia uprawnione są do współzawodnictwa sportowego w następujących dziewięciu dyscyplinach: lekkoatletyce, pływaniu, tenisie stołowym, judo, futsalu, gimnastyce, tenisie stołowym, koszykówce oraz naciarstwie.

W Antalyi planowany jest występ licznej reprezentacji Polski (organizatorzy spodziewają się przybycia ponad 1000 zawodników z kilkudziesięciu – przyp. red.), w składzie której znajdą się najlepsi w naszym kraju lekkoatleci, pływacy, judocy oraz gimnastycy spełniający ustalone przez SU-DS kryteria kwalifikacyjne. Znakomitą okazję do ich wypełniania stanowiły ostatnie mistrzostwa Starego Kontynentu w pływaniu (Olbia) oraz lekkiej atletyce (Tampere), z których biało-czerwoni przywieźli pokaźny medalowy dorobek. Ich występy szeroko były przedstawiane na naszej stronie.

Wysłanie tak potężnej ekipy niesie za sobą niemałe nakłady finansowe, które – bez wsparcia kibiców oraz sponsorów – uczestnicy i ich rodziny zmuszone będą pokryć z własnej kieszeni. Październik to miesiąc świadomości osób z zespołem Downa. Jeśli bliska jest Wam idea wspierania sportowców z zespołem Downa, zachęcamy w imieniu Fundacji SONI do wsparcia utworzonej specjalnie na ten cel zbiórki [kliknij TUTAJ], z której środki przeznaczone zostaną w całości na działania służące profesjonalnemu przygotowaniu polskich zawodów do tej przyszłorocznych igrzysk.

————

Fot.: Fundacja SONI.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL